or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU24631
MFGR #AL2ACCW
Your Cost: $137.79/ea
nVent HOFFMAN Latch Kit, 1-Point Counter Clockwise, Series: A80, Key Locking Handle, For Use With: 1-Door NEMA 12 Enclosures, Steel, Zinc Plated
nVent HOFFMAN Latch Kit, 1-Point Counter Clockwise, Series: A80, Key Locking Handle, For Use With: 1-Door NEMA 12 Enclosures, Steel, Zinc Plated
Application Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number AL2ACCW Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator NEW Gross Weight Per Pack 0.9000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.41 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 3.5560 cm Length [Metric] 25.4000 cm Returnable Y Type Industrial Door Mounting and Locks UNSPSC 39121321 UPC 11 78351022770 UPC 12 78351022770 Width [Metric] 20.3200 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Accessory Type Locks Assemble to Order No Color Unpainted Finish Brushed Chrome Gross Volume Per Pack 0.06 Gross Volume UOM FC Handle Type Keylock Harmonization Tariff Schedule Code 8301406060 Interchangeable No Item Group A80 Modification Services Yes NEMA Rating 12 Indoor Package Quantity 1
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | AL2ACCW |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Gross Weight Per Pack | 0.9000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.41 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 3.5560 cm |
| Length [Metric] | 25.4000 cm |
| Returnable | Y |
| Type | Industrial Door Mounting and Locks |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351022770 |
| UPC 12 | 78351022770 |
| Width [Metric] | 20.3200 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Accessory Type | Locks |
| Assemble to Order | No |
| Color | Unpainted |
| Finish | Brushed Chrome |
| Gross Volume Per Pack | 0.06 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Handle Type | Keylock |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8301406060 |
| Interchangeable | No |
| Item Group | A80 |
| Modification Services | Yes |
| NEMA Rating | 12 Indoor |
| Package Quantity | 1 |