or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU265378
MFGR #AL23
Your Cost: $25.30/ea
nVent HOFFMAN Junction Box Clamp, Fast Operating Clamp Cover, Series: A80, For Use With: Enclosure and Junction Box, Steel, Zinc Plated
nVent HOFFMAN Junction Box Clamp, Fast Operating Clamp Cover, Series: A80, For Use With: Enclosure and Junction Box, Steel, Zinc Plated
Application Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number AL23 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator RCP Gross Weight Per Pack 0.1600 lb Gross Weight per Pack Metric 0.07 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 1.2700 cm Length [Metric] 18.5420 cm Returnable Y Type Industrial Door Mounting and Locks UNSPSC 39121321 UPC 11 78351026210 UPC 12 783510262105 Width [Metric] 12.7000 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Accessory Type Locks Assemble to Order No Color Unpainted Finish Plated Gross Volume Per Pack 0.01 Gross Volume UOM FC Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Interchangeable No Item Group A80 Modification Services Yes Package Quantity 1 Thickness 14 ga
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | AL23 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Gross Weight Per Pack | 0.1600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.07 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 1.2700 cm |
| Length [Metric] | 18.5420 cm |
| Returnable | Y |
| Type | Industrial Door Mounting and Locks |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351026210 |
| UPC 12 | 783510262105 |
| Width [Metric] | 12.7000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Accessory Type | Locks |
| Assemble to Order | No |
| Color | Unpainted |
| Finish | Plated |
| Gross Volume Per Pack | 0.01 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Interchangeable | No |
| Item Group | A80 |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |
| Thickness | 14 ga |