or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU24791
MFGR #AEKDF
Your Cost: $218.56/ea
nVent HOFFMAN Electrical Interlock Defeater, Series: A80, For Use With: 110/120 VAC, 10 A Maximum 60 Hz Electrical Interlocks
nVent HOFFMAN Electrical Interlock Defeater, Series: A80, For Use With: 110/120 VAC, 10 A Maximum 60 Hz Electrical Interlocks
Application Arc Flash Safety; Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number AEKDF Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator RCP Gross Weight Per Pack 0.2200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.10 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 1.9050 cm Length [Metric] 15.2400 cm Returnable Y Type Electrical Accessories UNSPSC 39121321 UPC 11 78351026040 UPC 12 78351026040 Width [Metric] 12.7000 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Accessory Type EMC Accessories Assemble to Order No Color Unpainted Finish Chrome Plated Gross Volume Per Pack 0.01 Gross Volume UOM FC Harmonization Tariff Schedule Code 8301300090 Interchangeable No Item Group A80 Modification Services Yes Package Quantity 1
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Arc Flash Safety; Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | AEKDF |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Gross Weight Per Pack | 0.2200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.10 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 1.9050 cm |
| Length [Metric] | 15.2400 cm |
| Returnable | Y |
| Type | Electrical Accessories |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351026040 |
| UPC 12 | 78351026040 |
| Width [Metric] | 12.7000 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Accessory Type | EMC Accessories |
| Assemble to Order | No |
| Color | Unpainted |
| Finish | Chrome Plated |
| Gross Volume Per Pack | 0.01 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8301300090 |
| Interchangeable | No |
| Item Group | A80 |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |