or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU24771
MFGR #ACLJIC
Your Cost: $78.28/ea
nVent HOFFMAN JIC Lock Kit, Series: A80, For Use With: Clamp Cover Junction Box, Steel, Zinc Plated
nVent HOFFMAN JIC Lock Kit, Series: A80, For Use With: Clamp Cover Junction Box, Steel, Zinc Plated
Application Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number ACLJIC Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator NEW Gross Weight Per Pack 0.1800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.08 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 2.5400 cm Length [Metric] 18.7960 cm Returnable Y Type Industrial Door Mounting and Locks UNSPSC 39121321 UPC 11 78351025580 UPC 12 78351025580 Width [Metric] 12.7000 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Accessory Type Locks Assemble to Order No Color Unpainted Finish Chrome Plated Gross Volume Per Pack 0.02 Gross Volume UOM FC Harmonization Tariff Schedule Code 8301300090 Interchangeable No Item Group A80 Modification Services Yes Package Quantity 1
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | ACLJIC |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Gross Weight Per Pack | 0.1800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.08 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 2.5400 cm |
| Length [Metric] | 18.7960 cm |
| Returnable | Y |
| Type | Industrial Door Mounting and Locks |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351025580 |
| UPC 12 | 78351025580 |
| Width [Metric] | 12.7000 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Accessory Type | Locks |
| Assemble to Order | No |
| Color | Unpainted |
| Finish | Chrome Plated |
| Gross Volume Per Pack | 0.02 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8301300090 |
| Interchangeable | No |
| Item Group | A80 |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |