or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN QLINE™ QEMFK Q41Y Mounting Bracket Kit, For Use With QLine™ E Enclosures, Polycarbonate
Custom_Product_Images_Illustration
nVent HOFFMAN QLINE™ QEMFK Q41Y Mounting Bracket Kit, For Use With QLine™ E Enclosures, Polycarbonate
SKU272104
MFGR #QEMFK
Your Cost: $12.67/ea
nVent HOFFMAN QLINE™ Mounting Bracket Kit, Series: Q41Y, For Use With: QLine™ E Enclosures, Polycarbonate, Zinc Plated
nVent HOFFMAN QLINE™ Mounting Bracket Kit, Series: Q41Y, For Use With: QLine™ E Enclosures, Polycarbonate, Zinc Plated
Application Controls and Drives; Corrosive Environments ARRA Compliant C Assemble to Order No Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number QEMFK Color Light Gray Color Code RAL 7035 Country of Origin EE Currency USD EU RoHS Indicator RCP Finish Smooth Matte Gross Volume Per Pack 0.01 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 0.0200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.01 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3926909989 Height [Metric] 1.0160 cm Interchangeable No Item Group Q41Y Length [Metric] 10.1600 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Polycarbonate Modification Services Yes Package Quantity 1 Product Family QLine Returnable Y Standards RoHS Compliant, EU Certified Stock Status NONSTOCK Sub Brand QLine Type External Mounting for Industrial Enclosures UNSPSC 39121321 UPC 11 78351014889 UPC 12 783510148898 Width [Metric] 8.3820 cm Controls and Drives; Corrosive Environments Use on all QLINE™ e enclosures No modification to the enclosure is required for installation Maintains listed ratings for enclosure
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Corrosive Environments |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | QEMFK |
| Color | Light Gray |
| Color Code | RAL 7035 |
| Country of Origin | EE |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Smooth Matte |
| Gross Volume Per Pack | 0.01 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 0.0200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.01 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3926909989 |
| Height [Metric] | 1.0160 cm |
| Interchangeable | No |
| Item Group | Q41Y |
| Length [Metric] | 10.1600 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Polycarbonate |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |
| Product Family | QLine |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS Compliant, EU Certified |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | QLine |
| Type | External Mounting for Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351014889 |
| UPC 12 | 783510148898 |
| Width [Metric] | 8.3820 cm |
| Controls and Drives; Corrosive Environments |
| Use on all QLINE™ e enclosures |
| No modification to the enclosure is required for installation |
| Maintains listed ratings for enclosure |