or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN INLINE⢠LMFK A54Y Mounting Bracket Kit, Steel, Metallic
Custom_Product_Images_Illustration
nVent HOFFMAN INLINE⢠LMFK A54Y Mounting Bracket Kit, Steel, Metallic
SKU62746
MFGR #LMFK
Your Cost: $46.96/ea
nVent HOFFMAN INLINE⢠Mounting Bracket Kit, Series: A54Y, Steel, Zinc Plated, Metallic
nVent HOFFMAN INLINE⢠Mounting Bracket Kit, Series: A54Y, Steel, Zinc Plated, Metallic
Application Controls and Drives ARRA Compliant C Assemble to Order No Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number LMFK Color Unpainted Country of Origin US Currency USD Enclosure Type InLine HMI System and Accessories EU RoHS Indicator RCP Finish Plated Gross Volume Per Pack 0.01 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 0.2700 lb Gross Weight per Pack Metric 0.13 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8302500000 Height [Metric] 1.0160 cm Interchangeable No Item Group A54Y Length [Metric] 17.7800 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Modification Services Yes Package Quantity 1 Product Family InLine Returnable Y Standards RoHS Compliant, EU Certified Stock Status NONSTOCK Sub Brand InLine Thickness 12 ga Type External Mounting for Industrial Enclosures UNSPSC 39121321 UPC 11 78351057790 UPC 12 783510577902 Width [Metric] 12.7000 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | LMFK |
| Color | Unpainted |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | InLine HMI System and Accessories |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Plated |
| Gross Volume Per Pack | 0.01 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 0.2700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.13 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8302500000 |
| Height [Metric] | 1.0160 cm |
| Interchangeable | No |
| Item Group | A54Y |
| Length [Metric] | 17.7800 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |
| Product Family | InLine |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS Compliant, EU Certified |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | InLine |
| Thickness | 12 ga |
| Type | External Mounting for Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351057790 |
| UPC 12 | 783510577902 |
| Width [Metric] | 12.7000 cm |