or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SKU938762
MFGR #GTBMTBKT400
Your Cost: $93.42/ea
nVent HOFFMAN FUSION G7™ Mounting Bracket Kit, Full Width Top/Bottom, Series: A4GY, For Use With: FUSION G7™ Wall Mount Enclosures, Steel, Polyester Powder Painted, Light Gray, 15.59 in L x 15.75 in W Dimensions
nVent HOFFMAN FUSION G7™ Mounting Bracket Kit, Full Width Top/Bottom, Series: A4GY, For Use With: FUSION G7™ Wall Mount Enclosures, Steel, Polyester Powder Painted, Light Gray, 15.59 in L x 15.75 in W Dimensions
Application Controls and Drives ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number GTBMTBKT400 Color Light Gray Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator NEW Finish Powder Coated Gross Volume Per Pack 0.15 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 3.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.50 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8302500000 Height [Metric] 7.8740 cm Item Group A4GY Length [Metric] 49.2760 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Returnable Y Standards RoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Sub Brand Fusion G7 Type Industrial Panels and Panel Accessories UNSPSC 39121321 UPC 11 78351019158 UPC 12 78351019158 Width [Metric] 11.1760 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | GTBMTBKT400 |
| Color | Light Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Volume Per Pack | 0.15 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 3.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.50 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8302500000 |
| Height [Metric] | 7.8740 cm |
| Item Group | A4GY |
| Length [Metric] | 49.2760 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Fusion G7 |
| Type | Industrial Panels and Panel Accessories |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351019158 |
| UPC 12 | 78351019158 |
| Width [Metric] | 11.1760 cm |