or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiremold®
Wiremold® 525C 525 Four-Piece Communication Service Fitting
Custom_Product_Images_Illustration
Wiremold®
Wiremold® 525C 525 Four-Piece Communication Service Fitting
SKU177133
MFGR #525C
$/ea
Wiremold® Communication Service Fitting, Four-Piece, Series: 525
Wiremold® Communication Service Fitting, Four-Piece, Series: 525
ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number 525C Country of Origin US Currency USD Dimensions 4-7/16 in L x 3-1/8 in W x 3 in H EU RoHS Indicator Y Finish Brushed Aluminum/Satin Gross Volume Per Pack 10.56 Gross Volume per Pack Metric 173.09 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.1500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.52 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7616995190 Height 0.90 in Height [Metric] 2.2860 cm Length 10.25 in Length [Metric] 26.0350 cm Material Composition http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Material Composition Declaration http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Series 525 Standard NAFTA, CULUS, ROHS, cULus Listed Underfloor Raceway Fittings: File E11912 Guide RQKX Meets Article 390 of NEC Standards ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant, cULus E11912 Guide RQKX, Meets NEC Article 390 Type 4-Piece UNSPSC 39121307 UPC 11 78656401499 UPC 12 78656401499 Width 1.14 in Width [Metric] 2.9083 cm Stock Status NONSTOCK Brand Wiremold® Manufacturer Legrand Material Die Cast Aluminum Suitable For Use With Walkerduct® Pro Series, Walkerduct® Underfloor Duct, Flushduct® and Walker 800 Series Floor Box Die-cast aluminum with satin finish. Durable construction provides a fitting that performs and maintains a good appearance after years of service. 1-1/4 in ID grommeted hole one side Blank plate other side 442 ml of capacity Durable construction provides a fitting that performs and maintains a good appearance after years of service Screw on mounting, through floor cable entry
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 525C |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 4-7/16 in L x 3-1/8 in W x 3 in H |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Brushed Aluminum/Satin |
| Gross Volume Per Pack | 10.56 |
| Gross Volume per Pack Metric | 173.09 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.1500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.52 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7616995190 |
| Height | 0.90 in |
| Height [Metric] | 2.2860 cm |
| Length | 10.25 in |
| Length [Metric] | 26.0350 cm |
| Material Composition | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Material Composition Declaration | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Series | 525 |
| Standard | NAFTA, CULUS, ROHS, cULus Listed Underfloor Raceway Fittings: File E11912 Guide RQKX Meets Article 390 of NEC |
| Standards | ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant, cULus E11912 Guide RQKX, Meets NEC Article 390 |
| Type | 4-Piece |
| UNSPSC | 39121307 |
| UPC 11 | 78656401499 |
| UPC 12 | 78656401499 |
| Width | 1.14 in |
| Width [Metric] | 2.9083 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Wiremold® |
| Manufacturer | Legrand |
| Material | Die Cast Aluminum |
| Suitable For Use With | Walkerduct® Pro Series, Walkerduct® Underfloor Duct, Flushduct® and Walker 800 Series Floor Box |
| Die-cast aluminum with satin finish. Durable construction provides a fitting that performs and maintains a good appearance after years of service. |
| 1-1/4 in ID grommeted hole one side |
| Blank plate other side |
| 442 ml of capacity |
| Durable construction provides a fitting that performs and maintains a good appearance after years of service |
| Screw on mounting, through floor cable entry |