or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiremold®
Wiremold® 1223BF Pedestal Power Service Fitting, Brass
Wiremold®
Wiremold® 1223BF Pedestal Power Service Fitting, Brass
SKUPDW~192754
MFGR #1223BF
$/ea
Wiremold® Power Service Fitting, Pedestal, Brass
Wiremold® Power Service Fitting, Pedestal, Brass
ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Cable Entry Through Floor Catalog Number 1223BF Construction Not Assembled Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Finish Brushed Aluminum Gross Volume Per Pack 9.80 Gross Volume per Pack Metric 160.54 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.8080 lb Gross Weight per Pack Metric 0.37 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536908585 Height 0.25 in Height [Metric] 0.6350 cm Length 5.50 in Length [Metric] 13.9700 cm Material Composition http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Material Composition Declaration http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Series 1200 Standard NAFTA, UL, ROHS, cULus Listed Underfloor Raceway Fittings: File E11912 Guide RQKX Meets Article 390 of NEC Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantcULus File No. E11912 Guide RQKXMeets NEC Article 390 Type Pedestal UNSPSC 39121307 UPC 11 78656422224 UPC 12 786564222248 Width 7.12 in Width [Metric] 18.0975 cm Stock Status NONSTOCK Brand Wiremold® Manufacturer Legrand Color Brass Material Brass Suitable For Use With In-Floor System Brushed finish. Brass or aluminum material is durable and maintains its good looks even after years of service. Removable bell cap. The fitting can be used without bell cap where a flush activation is desired Brass or aluminum material is durable and maintains its good looks even after years of service Removable bell cap The fitting can be used without bell cap where a flush activation is desired Screw on mounting, through floor cable entry
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Cable Entry | Through Floor |
| Catalog Number | 1223BF |
| Construction | Not Assembled |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Brushed Aluminum |
| Gross Volume Per Pack | 9.80 |
| Gross Volume per Pack Metric | 160.54 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.8080 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.37 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536908585 |
| Height | 0.25 in |
| Height [Metric] | 0.6350 cm |
| Length | 5.50 in |
| Length [Metric] | 13.9700 cm |
| Material Composition | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Material Composition Declaration | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Series | 1200 |
| Standard | NAFTA, UL, ROHS, cULus Listed Underfloor Raceway Fittings: File E11912 Guide RQKX Meets Article 390 of NEC |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantcULus File No. E11912 Guide RQKXMeets NEC Article 390 |
| Type | Pedestal |
| UNSPSC | 39121307 |
| UPC 11 | 78656422224 |
| UPC 12 | 786564222248 |
| Width | 7.12 in |
| Width [Metric] | 18.0975 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Wiremold® |
| Manufacturer | Legrand |
| Color | Brass |
| Material | Brass |
| Suitable For Use With | In-Floor System |
| Brushed finish. Brass or aluminum material is durable and maintains its good looks even after years of service. Removable bell cap. The fitting can be used without bell cap where a flush activation is desired |
| Brass or aluminum material is durable and maintains its good looks even after years of service |
| Removable bell cap |
| The fitting can be used without bell cap where a flush activation is desired |
| Screw on mounting, through floor cable entry |