or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiremold®
Wiremold® 1223AL SRV FTG-20A SGL RECEPT-A
Custom_Product_Images_Illustration
Wiremold®
Wiremold® 1223AL SRV FTG-20A SGL RECEPT-A
SKU363928
MFGR #1223AL
$/ea
Aluminum fitting includes housing, bell cap, grommet, and single U-slot, three-wire grounded, 20A, 125V receptacle.
Aluminum fitting includes housing, bell cap, grommet, and single U-slot, three-wire grounded, 20A, 125V receptacle.
ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Cable Entry Through Floor Catalog Number 1223AL Construction Not Assembled Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Finish Brushed/Brass Gross Volume Per Pack 9.80 Gross Volume per Pack Metric 160.54 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.8100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.37 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536908585 Height 0.25 in Height [Metric] 0.6350 cm Length 5.50 in Length [Metric] 13.9700 cm Material Composition http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Material Composition Declaration http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Series 1200 Standard ROHS, UL, NAFTA, cULus Listed Underfloor Raceway Fittings: File E11912 Guide RQKX Meets Article 390 of NEC Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantcULus File No. E11912 Guide RQKXArticle No. 390 NEC UNSPSC 39121307 UPC 11 78656422228 UPC 12 78656422228 Width 7.12 in Width [Metric] 18.0975 cm Stock Status NONSTOCK Brand Wiremold® Manufacturer Legrand Color Aluminum/Brass Material Aluminum Specifications Screw-On Mount, Through Floor Cable Entry Suitable For Use With Infloor System Brushed finish. Brass or aluminum material is durable and maintains its good looks even after years of service. Removable bell cap. The fitting can be used without bell cap where a flush activation is desired Brass or aluminum material is durable and maintains its good looks even after years of service Removable bell cap The fitting can be used without bell cap where a flush activation is desired The cap splits into two pieces to surround a power cord and plug or communication cable It helps to keep wiring connections from being disconnected while in service The grommet provides a protected exit for wiring
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Cable Entry | Through Floor |
| Catalog Number | 1223AL |
| Construction | Not Assembled |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Brushed/Brass |
| Gross Volume Per Pack | 9.80 |
| Gross Volume per Pack Metric | 160.54 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.8100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.37 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536908585 |
| Height | 0.25 in |
| Height [Metric] | 0.6350 cm |
| Length | 5.50 in |
| Length [Metric] | 13.9700 cm |
| Material Composition | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Material Composition Declaration | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Series | 1200 |
| Standard | ROHS, UL, NAFTA, cULus Listed Underfloor Raceway Fittings: File E11912 Guide RQKX Meets Article 390 of NEC |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantcULus File No. E11912 Guide RQKXArticle No. 390 NEC |
| UNSPSC | 39121307 |
| UPC 11 | 78656422228 |
| UPC 12 | 78656422228 |
| Width | 7.12 in |
| Width [Metric] | 18.0975 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Wiremold® |
| Manufacturer | Legrand |
| Color | Aluminum/Brass |
| Material | Aluminum |
| Specifications | Screw-On Mount, Through Floor Cable Entry |
| Suitable For Use With | Infloor System |
| Brushed finish. Brass or aluminum material is durable and maintains its good looks even after years of service. Removable bell cap. The fitting can be used without bell cap where a flush activation is desired |
| Brass or aluminum material is durable and maintains its good looks even after years of service |
| Removable bell cap |
| The fitting can be used without bell cap where a flush activation is desired |
| The cap splits into two pieces to surround a power cord and plug or communication cable |
| It helps to keep wiring connections from being disconnected while in service |
| The grommet provides a protected exit for wiring |