or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiremold®
Wiremold® 1043BPO 525 Blanking Plate, Brass
Custom_Product_Images_Illustration
Wiremold®
Wiremold® 1043BPO 525 Blanking Plate, Brass
SKUPDW~192751
MFGR #1043BPO
$/ea
Wiremold® Blanking Plate, Series: 525, Brass
Wiremold® Blanking Plate, Series: 525, Brass
ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number 1043BPO Color Brass/Stainless Construction Not Assembled Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 9.80 Gross Volume per Pack Metric 160.54 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.2180 lb Gross Weight per Pack Metric 0.10 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.25 in Height [Metric] 0.6350 cm Length [Metric] 13.9700 cm Material Composition http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Material Composition Declaration http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Mounting Type Threaded Series 525 Standard CULUS, ROHS, NAFTA, cULus Listed Underfloor Raceway Fittings: File E11912 Guide RQKX Meets Articles 390 of NEC Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantcULus File No. E11912 Guide RQKXMeets NEC Articles 390 Suitable For Use With 2 in IPS Duct UNSPSC 39121307 UPC 11 78656422212 UPC 12 786564222125 Width [Metric] 18.0975 cm Stock Status NONSTOCK Brand Wiremold® Manufacturer Legrand Length 5.50 in Material Brass/Stainless Steel Width 7.12 in Two sizes. Provides option for single or dual service to meet capacity requirements per location. Interchangeable faceplates. The plates can be replaced as power and communication needs change. Two sizes Provides option for single or dual service to meet capacity requirements per location Interchangeable faceplates The plates can be replaced as power and communication needs change Brass blanking plate only
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 1043BPO |
| Color | Brass/Stainless |
| Construction | Not Assembled |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 9.80 |
| Gross Volume per Pack Metric | 160.54 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.2180 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.10 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.25 in |
| Height [Metric] | 0.6350 cm |
| Length [Metric] | 13.9700 cm |
| Material Composition | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Material Composition Declaration | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Mounting Type | Threaded |
| Series | 525 |
| Standard | CULUS, ROHS, NAFTA, cULus Listed Underfloor Raceway Fittings: File E11912 Guide RQKX Meets Articles 390 of NEC |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantcULus File No. E11912 Guide RQKXMeets NEC Articles 390 |
| Suitable For Use With | 2 in IPS Duct |
| UNSPSC | 39121307 |
| UPC 11 | 78656422212 |
| UPC 12 | 786564222125 |
| Width [Metric] | 18.0975 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Wiremold® |
| Manufacturer | Legrand |
| Length | 5.50 in |
| Material | Brass/Stainless Steel |
| Width | 7.12 in |
| Two sizes. Provides option for single or dual service to meet capacity requirements per location. Interchangeable faceplates. The plates can be replaced as power and communication needs change. |
| Two sizes |
| Provides option for single or dual service to meet capacity requirements per location |
| Interchangeable faceplates |
| The plates can be replaced as power and communication needs change |
| Brass blanking plate only |