or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiegmann® JIC040202 JIC Handy Seam Welded Wall Mount Enclosure, 2 in L x 2 in W x 4 in D, NEMA 12, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Wiegmann® JIC040202 JIC Handy Seam Welded Wall Mount Enclosure, 2 in L x 2 in W x 4 in D, NEMA 12, Steel
SKU547084
MFGR #JIC040202
Your Cost: $58.49/ea
Wiegmann® Wall Mount Enclosure, Seam Welded, Series: JIC Handy, 2 in Length, 2 in Width, 4 in Depth, NEMA 12, Screw Cover, 16 cu-in, Wall Mount, Steel, Textured, Gray
Wiegmann® Wall Mount Enclosure, Seam Welded, Series: JIC Handy, 2 in Length, 2 in Width, 4 in Depth, NEMA 12, Screw Cover, 16 cu-in, Wall Mount, Steel, Textured, Gray
Application Ideal for use where protection from dirt, dust, oil, and water is needed. Particularly suitable for use with liquid-tight flexible conduit. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number JIC040202 Color Gray Country of Origin US Cover Type Screw Currency USD EU RoHS Indicator Y Finish Textured Gross Weight Per Pack 1.0800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.49 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 10.1600 cm Length [Metric] 5.0800 cm Lock Seam weld Mounting External mounting plates Mounting Type Wall Panel Size Gray Returnable N Series JIC Handy Standard UL, CSA Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA LL66078UL File No. E64791PPROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65warnings.ca.gov Type Small UNSPSC 39121324 UPC 11 78672537905 UPC 12 786725379057 Width [Metric] 5.0800 cm Stock Status NONSTOCK Brand Wiegmann® Manufacturer Wiegmann Depth 2 in Height 4.00 in Length 2.00 in Material Carbon Steel NEMA Rating NEMA 12 Width 2.00 in Capacity 16 in³ Construction Seam Welded Electrical Rating External mounting plates Gross Volume Per Pack 16.00 Gross Volume per Pack Metric 262.19 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Ideal for use where protection from dirt, dust, oil, and water is needed. Particularly suitable for use with liquid-tight flexible conduit. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | JIC040202 |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Cover Type | Screw |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Textured |
| Gross Weight Per Pack | 1.0800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.49 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 10.1600 cm |
| Length [Metric] | 5.0800 cm |
| Lock | Seam weld |
| Mounting | External mounting plates |
| Mounting Type | Wall |
| Panel Size | Gray |
| Returnable | N |
| Series | JIC Handy |
| Standard | UL, CSA |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA LL66078UL File No. E64791PPROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65warnings.ca.gov |
| Type | Small |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78672537905 |
| UPC 12 | 786725379057 |
| Width [Metric] | 5.0800 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Wiegmann® |
| Manufacturer | Wiegmann |
| Depth | 2 in |
| Height | 4.00 in |
| Length | 2.00 in |
| Material | Carbon Steel |
| NEMA Rating | NEMA 12 |
| Width | 2.00 in |
| Capacity | 16 inÂł |
| Construction | Seam Welded |
| Electrical Rating | External mounting plates |
| Gross Volume Per Pack | 16.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 262.19 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |