or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiegmann® BN4060604AL BN4-AL Wall Mount Enclosure, 6 in L x 6 in W x 4 in D, NEMA 4, Aluminum Alloy
Custom_Product_Images_Illustration
Wiegmann® BN4060604AL BN4-AL Wall Mount Enclosure, 6 in L x 6 in W x 4 in D, NEMA 4, Aluminum Alloy
SKU952113
MFGR #BN4060604AL
Your Cost: $501.22/ea
Wiegmann® Wall Mount Enclosure, Series: BN4-AL, 6 in Length, 6 in Width, 4 in Depth, NEMA 4, Lift-Off Cover, 4.88 x 4.88 in Panel, 144 cu-in, Wall Mount, Aluminum Alloy, Smooth Grained, Aluminum
Wiegmann® Wall Mount Enclosure, Series: BN4-AL, 6 in Length, 6 in Width, 4 in Depth, NEMA 4, Lift-Off Cover, 4.88 x 4.88 in Panel, 144 cu-in, Wall Mount, Aluminum Alloy, Smooth Grained, Aluminum
Application Designed as an instrument housing or junction box for electrical, electronic, or pneumatic components. It is ideal for applications where a lightweight, corrosion resistant enclosure is required. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number BN4060604AL Color Silver Country of Origin US Cover Type Lift-Off Currency USD EU RoHS Indicator N Finish Smooth Grained Gross Weight Per Pack 1.9000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.86 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 11.4300 cm Length [Metric] 16.5100 cm Mounting External mounting plates Mounting Type External/Surface Returnable Y Series BN4-AL Standard UL, CSA Type JIC Welded Seam UNSPSC 39121324 UPC 11 78672537677 UPC 12 786725376773 Width [Metric] 16.5100 cm Stock Status NONSTOCK Brand Wiegmann® Manufacturer Wiegmann Depth 4 in Height 4.50 in Length 6.50 in Material Aluminum Alloy NEMA Rating NEMA 4/4X/12/13 Width 6.50 in Construction Continuously Welded Seams Gross Volume Per Pack 190.12 Gross Volume per Pack Metric 3115.58 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Harmonization Tariff Schedule Code 7616995190
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Designed as an instrument housing or junction box for electrical, electronic, or pneumatic components. It is ideal for applications where a lightweight, corrosion resistant enclosure is required. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | BN4060604AL |
| Color | Silver |
| Country of Origin | US |
| Cover Type | Lift-Off |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Finish | Smooth Grained |
| Gross Weight Per Pack | 1.9000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.86 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 11.4300 cm |
| Length [Metric] | 16.5100 cm |
| Mounting | External mounting plates |
| Mounting Type | External/Surface |
| Returnable | Y |
| Series | BN4-AL |
| Standard | UL, CSA |
| Type | JIC Welded Seam |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78672537677 |
| UPC 12 | 786725376773 |
| Width [Metric] | 16.5100 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Wiegmann® |
| Manufacturer | Wiegmann |
| Depth | 4 in |
| Height | 4.50 in |
| Length | 6.50 in |
| Material | Aluminum Alloy |
| NEMA Rating | NEMA 4/4X/12/13 |
| Width | 6.50 in |
| Construction | Continuously Welded Seams |
| Gross Volume Per Pack | 190.12 |
| Gross Volume per Pack Metric | 3115.58 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7616995190 |