or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiegmann® BN4060404CHSS BN4-CHSS Wall Mount Enclosure, 4 in W x 4 in D, NEMA 4/4X/12/13, Stainless Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Wiegmann® BN4060404CHSS BN4-CHSS Wall Mount Enclosure, 4 in W x 4 in D, NEMA 4/4X/12/13, Stainless Steel
SKU979322
MFGR #BN4060404CHSS
Your Cost: $631.56/ea
Wiegmann® Wall Mount Enclosure, Series: BN4-CHSS, 4 in Width, 4 in Depth, NEMA 4/4X/12/13, JIC Continuous Hinged Cover, 4.88 x 2.88 in Panel, Wall Mount, Stainless Steel, Smooth Grained
Wiegmann® Wall Mount Enclosure, Series: BN4-CHSS, 4 in Width, 4 in Depth, NEMA 4/4X/12/13, JIC Continuous Hinged Cover, 4.88 x 2.88 in Panel, Wall Mount, Stainless Steel, Smooth Grained
Application Provides unmatched protection for housing electrical components in highly corrosive environments. This enclosure is used in indoor and outdoor settings that are frequently wet or have constant exposure to water, other liquids, or contaminants. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number BN4060404CHSS Color Silver Country of Origin US Cover Type Continuous Hinged Currency USD EU RoHS Indicator Y Finish Smooth Grained Gross Weight Per Pack 5.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.40 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 15.2400 cm Length [Metric] 10.1600 cm Mounting External mounting feet Mounting Type Wall Panel Size 4.88 in H x 2.88 in W Returnable Y Series BN4-CHSS Standard UL, CSA Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E6924/E64791CSA LL66078UL 50Types 4/4X/12/13CSA CertifiedTypes 4 and 12NEMA/EEMAC Type 4/4X/12/13JIC EL-1-71PPROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65warnings.ca.gov Type Stainless steel NEMA 4X JIC continuous hinged wall-mount enclosure UNSPSC 39121324 UPC 11 78672537853 UPC 12 786725378531 Width [Metric] 10.1600 cm Stock Status NONSTOCK Brand Wiegmann® Manufacturer Wiegmann Depth 4 in Height 6.00 in Length 4.00 in Material 304 Stainless Steel NEMA Rating NEMA 4/4X/12/13 Width 4.00 in Construction Continuously Welded Seams Gross Volume Per Pack 96.00 Gross Volume per Pack Metric 1573.15 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Provides unmatched protection for housing electrical components in highly corrosive environments. This enclosure is used in indoor and outdoor settings that are frequently wet or have constant exposure to water, other liquids, or contaminants. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | BN4060404CHSS |
| Color | Silver |
| Country of Origin | US |
| Cover Type | Continuous Hinged |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Smooth Grained |
| Gross Weight Per Pack | 5.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.40 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 15.2400 cm |
| Length [Metric] | 10.1600 cm |
| Mounting | External mounting feet |
| Mounting Type | Wall |
| Panel Size | 4.88 in H x 2.88 in W |
| Returnable | Y |
| Series | BN4-CHSS |
| Standard | UL, CSA |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E6924/E64791CSA LL66078UL 50Types 4/4X/12/13CSA CertifiedTypes 4 and 12NEMA/EEMAC Type 4/4X/12/13JIC EL-1-71PPROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65warnings.ca.gov |
| Type | Stainless steel NEMA 4X JIC continuous hinged wall-mount enclosure |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78672537853 |
| UPC 12 | 786725378531 |
| Width [Metric] | 10.1600 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Wiegmann® |
| Manufacturer | Wiegmann |
| Depth | 4 in |
| Height | 6.00 in |
| Length | 4.00 in |
| Material | 304 Stainless Steel |
| NEMA Rating | NEMA 4/4X/12/13 |
| Width | 4.00 in |
| Construction | Continuously Welded Seams |
| Gross Volume Per Pack | 96.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1573.15 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |