or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiegmann® B202009CH JIC,CH,OIL-TIGHT,CS,2
SKU969329
MFGR #B202009CH
Your Cost: $1,179.29/ea
JIC,CH,OIL-TIGHT,CS,20X20X9
JIC,CH,OIL-TIGHT,CS,20X20X9
Application Intended for use as electrical junction boxes, terminal wiring boxes, and instrument housings. Hinged door provides convenient access. Designed to provide protection from dust, dirt, oil, and water. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number B202009CH Color Gray Country of Origin US Cover Type Continuous Hinged Currency USD EU RoHS Indicator Y Finish Smooth Gross Weight Per Pack 38.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 17.24 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 50.8000 cm Length [Metric] 22.8600 cm Mounting External mounting feet Mounting Type Wall Panel Size 17 in H x 17 in W Returnable Y Series Large B-CH Standard UL, CSA Standards ARRABuy American Act and RoHS CompliantCSA LL66078JIC EL-1-71NEMA/EEMAC Type 12UL File No. E6924UL 508PROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov Type Oiltight UNSPSC 39121324 UPC 11 78672533541 UPC 12 786725335411 Width [Metric] 50.8000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Wiegmann® Manufacturer Wiegmann Height 20.00 in Length 9.00 in Material Carbon Steel NEMA Rating NEMA 12/13 Width 20.00 in Construction Continuously Welded Seams Gross Volume Per Pack 3600.00 Gross Volume per Pack Metric 58993.20 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Intended for use as electrical junction boxes, terminal wiring boxes, and instrument housings. Hinged door provides convenient access. Designed to provide protection from dust, dirt, oil, and water. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | B202009CH |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Cover Type | Continuous Hinged |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Smooth |
| Gross Weight Per Pack | 38.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 17.24 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 50.8000 cm |
| Length [Metric] | 22.8600 cm |
| Mounting | External mounting feet |
| Mounting Type | Wall |
| Panel Size | 17 in H x 17 in W |
| Returnable | Y |
| Series | Large B-CH |
| Standard | UL, CSA |
| Standards | ARRABuy American Act and RoHS CompliantCSA LL66078JIC EL-1-71NEMA/EEMAC Type 12UL File No. E6924UL 508PROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Type | Oiltight |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78672533541 |
| UPC 12 | 786725335411 |
| Width [Metric] | 50.8000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Wiegmann® |
| Manufacturer | Wiegmann |
| Height | 20.00 in |
| Length | 9.00 in |
| Material | Carbon Steel |
| NEMA Rating | NEMA 12/13 |
| Width | 20.00 in |
| Construction | Continuously Welded Seams |
| Gross Volume Per Pack | 3600.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 58993.20 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |