or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiegmann® B202007CH JIC,CH,OIL-TIGHT,CS,2
SKU795098
MFGR #B202007CH
Your Cost: $1,099.83/ea
JIC,CH,OIL-TIGHT,CS,20X20X7
JIC,CH,OIL-TIGHT,CS,20X20X7
Application Intended for use as electrical junction boxes, terminal wiring boxes, and instrument housings. Hinged door provides convenient access. Designed to provide protection from dust, dirt, oil, and water. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number B202007CH Color Gray Country of Origin US Cover Type Continuous Hinged Currency USD EU RoHS Indicator Y Finish Smooth Gross Weight Per Pack 35.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 15.88 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 50.8000 cm Length [Metric] 17.7800 cm Mounting External mounting feet Mounting Type Wall Panel Size 17 in H x 17 in W Returnable Y Series Large B-CH Standard UL, CSA Type Oiltight UNSPSC 39121324 UPC 11 78672533511 UPC 12 786725335114 Width [Metric] 50.8000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Wiegmann® Manufacturer Wiegmann Height 20.00 in Length 7.00 in Material Carbon Steel NEMA Rating NEMA 12/13 Width 20.00 in Construction Continuously Welded Seams Gross Volume Per Pack 2800.00 Gross Volume per Pack Metric 45883.60 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Intended for use as electrical junction boxes, terminal wiring boxes, and instrument housings. Hinged door provides convenient access. Designed to provide protection from dust, dirt, oil, and water. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | B202007CH |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Cover Type | Continuous Hinged |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Smooth |
| Gross Weight Per Pack | 35.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 15.88 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 50.8000 cm |
| Length [Metric] | 17.7800 cm |
| Mounting | External mounting feet |
| Mounting Type | Wall |
| Panel Size | 17 in H x 17 in W |
| Returnable | Y |
| Series | Large B-CH |
| Standard | UL, CSA |
| Type | Oiltight |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78672533511 |
| UPC 12 | 786725335114 |
| Width [Metric] | 50.8000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Wiegmann® |
| Manufacturer | Wiegmann |
| Height | 20.00 in |
| Length | 7.00 in |
| Material | Carbon Steel |
| NEMA Rating | NEMA 12/13 |
| Width | 20.00 in |
| Construction | Continuously Welded Seams |
| Gross Volume Per Pack | 2800.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 45883.60 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |