or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiegmann®
Wiegmann® B161406 JIC,CS,CLAMP COVER,16X1
Custom_Product_Images_Illustration
Wiegmann®
Wiegmann® B161406 JIC,CS,CLAMP COVER,16X1
SKU889727
MFGR #B161406
Your Cost: $461.39/ea
The Hubbell Wiegmann B Series JIC box is a standard of the automotive industry but has wide application in other industries. The box incorporates a chain secured lift off cover and is designed to safeguard components against exposure to dust, dirt, oil and water.
The Hubbell Wiegmann B Series JIC box is a standard of the automotive industry but has wide application in other industries. The box incorporates a chain secured lift off cover and is designed to safeguard components against exposure to dust, dirt, oil and water.
ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number B161406 Color Gray Country of Origin US Cover Type Lift-Off Currency USD EU RoHS Indicator Y Finish Textured Gross Weight Per Pack 21.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 9.53 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 40.6400 cm Length [Metric] 15.2400 cm Mounting External mounting plates Mounting Type Wall Panel Size 12.88 in H x 14.88 in W Returnable Y Series B Series Standard UL, CSA Type Carbon steel NEMA 12 JIC lift-off cover wall-mount enclosure UNSPSC 39121324 UPC 11 78672533095 UPC 12 786725330959 Width [Metric] 35.5600 cm Stock Status NONSTOCK Brand Wiegmann® Manufacturer Wiegmann Depth 6 in Height 16.00 in Length 6.00 in Material Carbon Steel NEMA Rating NEMA 12/13 Width 14.00 in Construction Continuously Welded Seams Gross Volume Per Pack 1344.00 Gross Volume per Pack Metric 22024.13 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | B161406 |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Cover Type | Lift-Off |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Textured |
| Gross Weight Per Pack | 21.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 9.53 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 40.6400 cm |
| Length [Metric] | 15.2400 cm |
| Mounting | External mounting plates |
| Mounting Type | Wall |
| Panel Size | 12.88 in H x 14.88 in W |
| Returnable | Y |
| Series | B Series |
| Standard | UL, CSA |
| Type | Carbon steel NEMA 12 JIC lift-off cover wall-mount enclosure |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78672533095 |
| UPC 12 | 786725330959 |
| Width [Metric] | 35.5600 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Wiegmann® |
| Manufacturer | Wiegmann |
| Depth | 6 in |
| Height | 16.00 in |
| Length | 6.00 in |
| Material | Carbon Steel |
| NEMA Rating | NEMA 12/13 |
| Width | 14.00 in |
| Construction | Continuously Welded Seams |
| Gross Volume Per Pack | 1344.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 22024.13 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |