or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiegmann® B080606 JIC,CS,CLAMP COVER,8X6X
SKU840952
MFGR #B080606
Your Cost: $212.71/ea
The Hubbell Wiegmann B Series JIC box is a standard of the automotive industry but has wide application in other industries. The box incorporates a chain secured lift off cover and is designed to safeguard components against exposure to dust, dirt, oil and water.
The Hubbell Wiegmann B Series JIC box is a standard of the automotive industry but has wide application in other industries. The box incorporates a chain secured lift off cover and is designed to safeguard components against exposure to dust, dirt, oil and water.
Application The B Series JIC box is a standard of the automotive industry but has wide applications in other industries. The box incorporates a chain secured lift-off cover and is designed to safeguard components against dust, dirt, oil and water. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number B080606 Color Gray Country of Origin US Cover Type Lift-Off Currency USD EU RoHS Indicator Y Finish Textured Gross Weight per Pack Metric 2.57 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 20.3200 cm Length [Metric] 15.2400 cm Mounting External mounting plates Mounting Type Wall Panel Size 4.88 in H x 6.88 in W Returnable Y Series B Series Standard UL, CSA Type Carbon steel NEMA 12 JIC lift-off cover wall-mount enclosure UNSPSC 39121324 UPC 11 78672533064 UPC 12 786725330645 Width [Metric] 15.2400 cm Stock Status NONSTOCK Brand Wiegmann® Manufacturer Wiegmann Depth 6 in Height 8.00 in Length 6.00 in Material Carbon Steel NEMA Rating NEMA 12/13 Width 6.00 in Construction Continuously Welded Seams Gross Volume Per Pack 288.00 Gross Volume per Pack Metric 4719.46 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | The B Series JIC box is a standard of the automotive industry but has wide applications in other industries. The box incorporates a chain secured lift-off cover and is designed to safeguard components against dust, dirt, oil and water. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | B080606 |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Cover Type | Lift-Off |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Textured |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.57 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 20.3200 cm |
| Length [Metric] | 15.2400 cm |
| Mounting | External mounting plates |
| Mounting Type | Wall |
| Panel Size | 4.88 in H x 6.88 in W |
| Returnable | Y |
| Series | B Series |
| Standard | UL, CSA |
| Type | Carbon steel NEMA 12 JIC lift-off cover wall-mount enclosure |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78672533064 |
| UPC 12 | 786725330645 |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Wiegmann® |
| Manufacturer | Wiegmann |
| Depth | 6 in |
| Height | 8.00 in |
| Length | 6.00 in |
| Material | Carbon Steel |
| NEMA Rating | NEMA 12/13 |
| Width | 6.00 in |
| Construction | Continuously Welded Seams |
| Gross Volume Per Pack | 288.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 4719.46 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |