or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiegmann® A182406 HC,"A",CUTOUT BOX 24X18
SKU959752
MFGR #A182406
Your Cost: $408.76/ea
HC,"A",CUTOUT BOX 24X18X6
HC,"A",CUTOUT BOX 24X18X6
Application Designed for use as surface-mounted junction box, service box, switch box, and cutout box. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Cable Entry Knock Outs Catalog Number A182406 Color Gray Country of Origin US Cover Type Hinged Currency USD EU RoHS Indicator Y Finish Textured Gross Weight Per Pack 33.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 14.97 Gross Weight UOM Metric kg Length [Metric] 15.2400 cm Mounting Embossed mounting holes Mounting Type Wall Returnable Y Series A Series Standard UL, CSA Type Cutout UNSPSC 39121324 UPC 11 78672530310 UPC 12 786725303106 Stock Status NONSTOCK Brand Wiegmann® Manufacturer Wiegmann Depth 6 in Length 6.00 in Material Carbon Steel NEMA Rating NEMA 1 Construction Spot and Tack Welded Gross Volume Per Pack 2623.59 Gross Volume per Pack Metric 42992.84 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Designed for use as surface-mounted junction box, service box, switch box, and cutout box. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Entry | Knock Outs |
| Catalog Number | A182406 |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Cover Type | Hinged |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Textured |
| Gross Weight Per Pack | 33.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 14.97 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Length [Metric] | 15.2400 cm |
| Mounting | Embossed mounting holes |
| Mounting Type | Wall |
| Returnable | Y |
| Series | A Series |
| Standard | UL, CSA |
| Type | Cutout |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78672530310 |
| UPC 12 | 786725303106 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Wiegmann® |
| Manufacturer | Wiegmann |
| Depth | 6 in |
| Length | 6.00 in |
| Material | Carbon Steel |
| NEMA Rating | NEMA 1 |
| Construction | Spot and Tack Welded |
| Gross Volume Per Pack | 2623.59 |
| Gross Volume per Pack Metric | 42992.84 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |