or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiegmann®
Wiegmann® N12606012 ENCL,NEMA12,CS,2D,FM,
Custom_Product_Images_Illustration
Wiegmann®
Wiegmann® N12606012 ENCL,NEMA12,CS,2D,FM,
SKU956653
MFGR #N12606012
Your Cost: $6,886.63/ea
ENCL,NEMA12,CS,2D,FM,60X60X12
ENCL,NEMA12,CS,2D,FM,60X60X12
ARRA Compliant C Brand Wiegmann® Buy American Compliant C Catalog Number N12606012 Color Gray Construction Continuously Welded Seams Country of Origin US Cover Type Continuous Hinged Currency USD Depth 12 in EU RoHS Indicator Y Finish Textured Gross Volume Per Pack 43200.00 Gross Volume per Pack Metric 707918.40 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 430.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 195.05 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Length 12.00 in Length [Metric] 30.4800 cm Lock 3-Point Keylock/Padlock Combo Handle Manufacturer Wiegmann Material Carbon Steel Mounting Floor mounting feet Mounting Type Floor Mounting Feet NEMA Rating NEMA 12 Returnable Y Series N12 Series Standard UL, CSA Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedUL ListedPROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.p65Warnings.ca.gov Stock Status NONSTOCK Type 2-Door UNSPSC 39121324 UPC 11 78672541110 UPC 12 786725411108
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Wiegmann® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | N12606012 |
| Color | Gray |
| Construction | Continuously Welded Seams |
| Country of Origin | US |
| Cover Type | Continuous Hinged |
| Currency | USD |
| Depth | 12 in |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Textured |
| Gross Volume Per Pack | 43200.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 707918.40 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 430.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 195.05 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Length | 12.00 in |
| Length [Metric] | 30.4800 cm |
| Lock | 3-Point Keylock/Padlock Combo Handle |
| Manufacturer | Wiegmann |
| Material | Carbon Steel |
| Mounting | Floor mounting feet |
| Mounting Type | Floor Mounting Feet |
| NEMA Rating | NEMA 12 |
| Returnable | Y |
| Series | N12 Series |
| Standard | UL, CSA |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedUL ListedPROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.p65Warnings.ca.gov |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | 2-Door |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78672541110 |
| UPC 12 | 786725411108 |