or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiegmann® WAS100SS Oiltight Hole Seal, 1 in Conduit, 1.38 in Hole, 304 Stainless Steel, Grained
Custom_Product_Images_Illustration
Wiegmann® WAS100SS Oiltight Hole Seal, 1 in Conduit, 1.38 in Hole, 304 Stainless Steel, Grained
SKU997226
MFGR #WAS100SS
Your Cost: $72.68/ea
Wiegmann® Hole Seal, Oiltight, 1.38 in, 1 in Conduit, 304 Stainless Steel, Grained, Silver
Wiegmann® Hole Seal, Oiltight, 1.38 in, 1 in Conduit, 304 Stainless Steel, Grained, Silver
Application Designed to seal extra push-button holes, conduit openings, and knockout openings from dirt, dust, oil and water. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number WAS100SS Color Silver Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.1000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.62 in Height [Metric] 1.5875 cm Returnable Y Standard cULus Recognized Component;NEMA 1;NEMA 4;NEMA 4X;NEMA 12;NEMA 13;File No. E64791 Standards RoHS, ARRA, Buy American Act Compliant Type Stainless steel hole seal UNSPSC 39121324 UPC 11 78672549094 UPC 12 786725490943 Stock Status NONSTOCK Brand Wiegmann® Manufacturer Wiegmann Material 304 Stainless Steel Gross Volume Per Pack 10.94 Gross Volume per Pack Metric 179.24 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Length 5.00 in Length [Metric] 12.7000 cm Width 3.50 in Width [Metric] 8.8900 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Designed to seal extra push-button holes, conduit openings, and knockout openings from dirt, dust, oil and water. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | WAS100SS |
| Color | Silver |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.1000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.62 in |
| Height [Metric] | 1.5875 cm |
| Returnable | Y |
| Standard | cULus Recognized Component;NEMA 1;NEMA 4;NEMA 4X;NEMA 12;NEMA 13;File No. E64791 |
| Standards | RoHS, ARRA, Buy American Act Compliant |
| Type | Stainless steel hole seal |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78672549094 |
| UPC 12 | 786725490943 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Wiegmann® |
| Manufacturer | Wiegmann |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Gross Volume Per Pack | 10.94 |
| Gross Volume per Pack Metric | 179.24 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Length | 5.00 in |
| Length [Metric] | 12.7000 cm |
| Width | 3.50 in |
| Width [Metric] | 8.8900 cm |