or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiegmann® WAS100 Oil Tight Hole Seal, 1 in Conduit, 1.38 in Hole, For Use With Steel Enclosure, Steel, Polyester Powder
Custom_Product_Images_Illustration
Wiegmann® WAS100 Oil Tight Hole Seal, 1 in Conduit, 1.38 in Hole, For Use With Steel Enclosure, Steel, Polyester Powder
SKU943101
MFGR #WAS100
Your Cost: $31.16/ea
Wiegmann® Hole Seal, Oil Tight, 1.38 in, 1 in Conduit, For Use With: Steel Enclosure, Steel, Polyester Powder, Gray
Wiegmann® Hole Seal, Oil Tight, 1.38 in, 1 in Conduit, For Use With: Steel Enclosure, Steel, Polyester Powder, Gray
Application Designed to seal extra push-button holes, conduit openings, and knockout openings from dirt, dust, oil and water. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number WAS100 Color Gray Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.1000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.75 in Height [Metric] 1.9050 cm Returnable Y Standard cULus Recognized Component;NEMA 1;NEMA 4;NEMA 4X;NEMA 12;NEMA 13;File No. E64791 Type Oil Tight UNSPSC 39121324 UPC 11 78672549050 UPC 12 786725490509 Stock Status NONSTOCK Brand Wiegmann® Manufacturer Wiegmann Conduit Size 1 in Finish Smooth Material Carbon Steel Suitable For Use With General Enclosure Gross Volume Per Pack 14.34 Gross Volume per Pack Metric 235.06 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Length 4.25 in Length [Metric] 10.7950 cm Width 4.50 in Width [Metric] 11.4300 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Designed to seal extra push-button holes, conduit openings, and knockout openings from dirt, dust, oil and water. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | WAS100 |
| Color | Gray |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.1000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.75 in |
| Height [Metric] | 1.9050 cm |
| Returnable | Y |
| Standard | cULus Recognized Component;NEMA 1;NEMA 4;NEMA 4X;NEMA 12;NEMA 13;File No. E64791 |
| Type | Oil Tight |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78672549050 |
| UPC 12 | 786725490509 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Wiegmann® |
| Manufacturer | Wiegmann |
| Conduit Size | 1 in |
| Finish | Smooth |
| Material | Carbon Steel |
| Suitable For Use With | General Enclosure |
| Gross Volume Per Pack | 14.34 |
| Gross Volume per Pack Metric | 235.06 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Length | 4.25 in |
| Length [Metric] | 10.7950 cm |
| Width | 4.50 in |
| Width [Metric] | 11.4300 cm |