or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiegmann®mann® JW810 WW,JIC,STRAIGHT,8SQ-120
SKU960918
MFGR #JW810
Your Cost: $1,810.22/ea
N12, JIC Flngd. Wireway - Straight Sections 8-8-120
N12, JIC Flngd. Wireway - Straight Sections 8-8-120
Application Designed to protect electrical wiring from dirt, dust, oil, and water. All straight sections feature a hinged-top design for easy wiring. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number JW810 Color Gray Country of Origin US Currency USD Enclosure NEMA 12 type enclosure EU RoHS Indicator C Finish Polyester Powder Gross Weight Per Pack 98.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 44.45 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 20.3200 cm Length [Metric] 304.8000 cm NEMA Rating NEMA 12 Returnable N Standard UL, CSA Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 870 File No. E32576CSA File No. LL66078PROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov Type Feed-Through Straight Section UNSPSC 39131714 UPC 11 78672532330 UPC 12 786725323302 Width [Metric] 20.3200 cm Stock Status NONSTOCK Brand Wiegmann® Manufacturer Wiegmann® Cover Type Hinged Height 8.00 in Length 120.00 in Material Carbon Steel Width 8.00 in Gross Volume Per Pack 7680.00 Gross Volume per Pack Metric 125852.16 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Series JW Series
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Designed to protect electrical wiring from dirt, dust, oil, and water. All straight sections feature a hinged-top design for easy wiring. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | JW810 |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Enclosure | NEMA 12 type enclosure |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Polyester Powder |
| Gross Weight Per Pack | 98.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 44.45 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 20.3200 cm |
| Length [Metric] | 304.8000 cm |
| NEMA Rating | NEMA 12 |
| Returnable | N |
| Standard | UL, CSA |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 870 File No. E32576CSA File No. LL66078PROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Type | Feed-Through Straight Section |
| UNSPSC | 39131714 |
| UPC 11 | 78672532330 |
| UPC 12 | 786725323302 |
| Width [Metric] | 20.3200 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Wiegmann® |
| Manufacturer | Wiegmann® |
| Cover Type | Hinged |
| Height | 8.00 in |
| Length | 120.00 in |
| Material | Carbon Steel |
| Width | 8.00 in |
| Gross Volume Per Pack | 7680.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 125852.16 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Series | JW Series |