or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiegmann® JWE8 End Plate, 8 x 8 in, For Use With JW Series Feed-Thru Wireway
SKU960919
MFGR #JWE8
Your Cost: $90.20/ea
Wiegmann® End Plate, 8 x 8 in, For Use With: JW Series Feed-Thru Wireway
Wiegmann® End Plate, 8 x 8 in, For Use With: JW Series Feed-Thru Wireway
Application For use with JW Series feed-through wireway. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number JWE8 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Finish Polyester Powder Gross Weight Per Pack 4.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.81 Gross Weight UOM Metric kg Length 1.00 in Length [Metric] 2.5400 cm Returnable N Standard UL, CSA Type Carbon steel NEMA 12 feed-through wireway accessory - end plate fitting UNSPSC 39131714 UPC 11 78672532350 UPC 12 786725323500 Stock Status NONSTOCK Brand Wiegmann® Manufacturer Wiegmann® Color Gray Material Carbon Steel Suitable For Use With JW Series 8 x 8 in Feed-Through Wireway Gross Volume Per Pack 92.74 Gross Volume per Pack Metric 1519.68 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | For use with JW Series feed-through wireway. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | JWE8 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Polyester Powder |
| Gross Weight Per Pack | 4.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.81 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Length | 1.00 in |
| Length [Metric] | 2.5400 cm |
| Returnable | N |
| Standard | UL, CSA |
| Type | Carbon steel NEMA 12 feed-through wireway accessory - end plate fitting |
| UNSPSC | 39131714 |
| UPC 11 | 78672532350 |
| UPC 12 | 786725323500 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Wiegmann® |
| Manufacturer | Wiegmann® |
| Color | Gray |
| Material | Carbon Steel |
| Suitable For Use With | JW Series 8 x 8 in Feed-Through Wireway |
| Gross Volume Per Pack | 92.74 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1519.68 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |