or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Westinghouse 0362300 25 Watt R14 Incandesce
SKUPDW~63024
MFGR #03623
$/ea
25 Watt R14 Incandescent Flood E26 (Medium) Base, 120 Volt, Hanging Box
25 Watt R14 Incandescent Flood E26 (Medium) Base, 120 Volt, Hanging Box
Average Life 1500 hr Beam Type Flood Catalog Number 03623 Country of Origin CN Designation 25R14/FL Dimensions 2-1/4 in L Filament CC-2V Gross Weight Per Pack 0.0900 lb Lamp Finish Frosted Standards CSA Certified UNSPSC 39101612 UPC 11 03072103623 Voltage Rating 120 VAC Stock Status NONSTOCK Brand Westinghouse Manufacturer Westinghouse Electric Lamp Base Type E26 Medium Lamp Type Incandescent Lumens 175 Lumens Shape R-14 Wattage 25 W 1-13/16 in light center length
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Average Life | 1500 hr |
| Beam Type | Flood |
| Catalog Number | 03623 |
| Country of Origin | CN |
| Designation | 25R14/FL |
| Dimensions | 2-1/4 in L |
| Filament | CC-2V |
| Gross Weight Per Pack | 0.0900 lb |
| Lamp Finish | Frosted |
| Standards | CSA Certified |
| UNSPSC | 39101612 |
| UPC 11 | 03072103623 |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Westinghouse |
| Manufacturer | Westinghouse Electric |
| Lamp Base Type | E26 Medium |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lumens | 175 Lumens |
| Shape | R-14 |
| Wattage | 25 W |
| 1-13/16 in light center length |