or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Westinghouse 0360400 Westinghouse 03604 Incandescent Lamp, 40 W, Incandescent Lamp, E26 Medium Lamp Base, R14 Shape, 185 Lumens
Custom_Product_Images_Illustration
Westinghouse 0360400 Westinghouse 03604 Incandescent Lamp, 40 W, Incandescent Lamp, E26 Medium Lamp Base, R14 Shape, 185 Lumens
SKUPDW~63014
MFGR #0360400
$/ea
Westinghouse Incandescent Lamp, 40R14/FL, 40 W, 120 VAC, Incandescent Lamp, E26 Medium Lamp Base, R14, 185 Lumens, 1500 hr Average Life, Frosted Lamp, CC-2V Filament, Flood Beam, 2-1/4 in L
Westinghouse Incandescent Lamp, 40R14/FL, 40 W, 120 VAC, Incandescent Lamp, E26 Medium Lamp Base, R14, 185 Lumens, 1500 hr Average Life, Frosted Lamp, CC-2V Filament, Flood Beam, 2-1/4 in L
Average Life 1500 hr Beam Type Flood Catalog Number 0360400 Country of Origin CN Designation 40R14/FL Dimensions 2-1/4 in L Filament CC-2V Gross Weight Per Pack 0.0900 lb Lamp Finish Frosted Standards CSA Certified UNSPSC 39101612 UPC 11 03072103604 Voltage Rating 120 VAC Stock Status NONSTOCK Brand Westinghouse Manufacturer Westinghouse Electric Lamp Base Type E26 Medium Lamp Type Incandescent Lumens 185 Lumens Shape R-14 Wattage 40 W 1-13/16 in light center length
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Average Life | 1500 hr |
| Beam Type | Flood |
| Catalog Number | 0360400 |
| Country of Origin | CN |
| Designation | 40R14/FL |
| Dimensions | 2-1/4 in L |
| Filament | CC-2V |
| Gross Weight Per Pack | 0.0900 lb |
| Lamp Finish | Frosted |
| Standards | CSA Certified |
| UNSPSC | 39101612 |
| UPC 11 | 03072103604 |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Westinghouse |
| Manufacturer | Westinghouse Electric |
| Lamp Base Type | E26 Medium |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lumens | 185 Lumens |
| Shape | R-14 |
| Wattage | 40 W |
| 1-13/16 in light center length |