or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Westinghouse 3660700 26 Watt Twist CFL High
SKUPDW~2968476
MFGR #3660700
$/ea
26 Watt Twist CFL High Wattage Cool White E26 (Medium) Base, Box
26 Watt Twist CFL High Wattage Cool White E26 (Medium) Base, Box
Average Life 10000 hr Catalog Number 3660700 Color Cool White Color Rendering Index [CRI] 80 Country of Origin CN Designation 26TWIST/41 Dimensions 2.38 in Dia x 4.69 in L Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Lumens 1650 Lumens Standards cULus ListedUL ListedFCC CertifiedCSA Certified UNSPSC 39101605 UPC 11 03072136607 Voltage Rating 120 V Stock Status NONSTOCK Brand Westinghouse Manufacturer Westinghouse Electric Color Temperature 4100 K Lamp Base Type E26 Medium Lamp Type CFL Shape Twist Spiral Wattage 26 W CFLs save up to 75% energy compared to incandescent light bulbs Last up to an average of 5 times longer than incandescent light bulbs Compatible with most standard fixtures
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Average Life | 10000 hr |
| Catalog Number | 3660700 |
| Color | Cool White |
| Color Rendering Index [CRI] | 80 |
| Country of Origin | CN |
| Designation | 26TWIST/41 |
| Dimensions | 2.38 in Dia x 4.69 in L |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Lumens | 1650 Lumens |
| Standards | cULus ListedUL ListedFCC CertifiedCSA Certified |
| UNSPSC | 39101605 |
| UPC 11 | 03072136607 |
| Voltage Rating | 120 V |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Westinghouse |
| Manufacturer | Westinghouse Electric |
| Color Temperature | 4100 K |
| Lamp Base Type | E26 Medium |
| Lamp Type | CFL |
| Shape | Twist Spiral |
| Wattage | 26 W |
| CFLs save up to 75% energy compared to incandescent light bulbs |
| Last up to an average of 5 times longer than incandescent light bulbs |
| Compatible with most standard fixtures |