or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Westinghouse 0603000 40 Watt T9 Circular Fl
SKUPDW~63453
MFGR #0603000
$/ea
40 Watt T9 Circular Fluorescent Cool White 4-Pin Base, Box
40 Watt T9 Circular Fluorescent Cool White 4-Pin Base, Box
Average Life 10000 hr Catalog Number 0603000 Color Cool White Color Rendering Index [CRI] 62 Country of Origin CN Designation FC16T9/CW Gross Weight Per Pack 2.0900 lb Lumens 2660 Lumens Overall Diameter 16 in Type 4-Pin Base UNSPSC 39101605 UPC 11 03072106030 Stock Status NONSTOCK Brand Westinghouse Manufacturer Westinghouse Electric Color Temperature 4100 K Lamp Type Circline Fluorescent Shape T9 Wattage 40 W Long life up to 10000 average rated hr based on a 3 hr/start
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Average Life | 10000 hr |
| Catalog Number | 0603000 |
| Color | Cool White |
| Color Rendering Index [CRI] | 62 |
| Country of Origin | CN |
| Designation | FC16T9/CW |
| Gross Weight Per Pack | 2.0900 lb |
| Lumens | 2660 Lumens |
| Overall Diameter | 16 in |
| Type | 4-Pin Base |
| UNSPSC | 39101605 |
| UPC 11 | 03072106030 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Westinghouse |
| Manufacturer | Westinghouse Electric |
| Color Temperature | 4100 K |
| Lamp Type | Circline Fluorescent |
| Shape | T9 |
| Wattage | 40 W |
| Long life up to 10000 average rated hr based on a 3 hr/start |