or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Weidmuller PRO-M Switch Mode Power Supply, 360 to 575 VAC/450 to 800 VDC Input, 24 VDC Output, 480 W, 20 A
Weidmuller PRO-M Switch Mode Power Supply, 360 to 575 VAC/450 to 800 VDC Input, 24 VDC Output, 480 W, 20 A
SKUPDW~10124099
MFGR #8951410000
Call For Price
PRO-M Power-Reliable-Optimized The perfectly reliable power supply for automation technology. The ten different versions for the 24 VDC power supply all feature a solid but thin metal housing which enables them to be installed without any side gaps. This results in less space required on the mounting rail. Wide range of AC/DC inputs and a wide temperature range enable them to be used anywhere. Because of its high efficiency, resistance to overloads and high power reserves, the PROM is a trusted power supply for use in any application. The three-phase PRO-M power supply modules continue to function reliably when one-phase fails (i.e., in two-phase mode).
PRO-M Power-Reliable-Optimized The perfectly reliable power supply for automation technology. The ten different versions for the 24 VDC power supply all feature a solid but thin metal housing which enables them to be installed without any side gaps. This results in less space required on the mounting rail. Wide range of AC/DC inputs and a wide temperature range enable them to be used anywhere. Because of its high efficiency, resistance to overloads and high power reserves, the PROM is a trusted power supply for use in any application. The three-phase PRO-M power supply modules continue to function reliably when one-phase fails (i.e., in two-phase mode).
Case Material Metal Catalog Number 8951410000 Connection Screw Terminal Country of Origin CA Depth 5.9 in Frequency Rating 47 to 63 HZ Gross Weight Per Pack 2.3100 lb Height 5.12 in Series PRO-M Standards CE Certified, cULus Listed, cRLus Listed Regulation, RoHS 2002/95/EC, GOST, TUV, UL Listed Type Switch Mode Warranty 3 Years Width 4.764 in Stock Status NONSTOCK Brand Weidmuller Manufacturer Weidmuller, USA Amperage Rating 20 A Input Voltage 360 to 575 VAC/450 to 800 VDC Mounting Type DIN Rail Output Voltage 24 VDC Power Rating 480 W EN 61000-4-4 (burst) Screw connection EN 61000-4-5 (surge) -25 to 70 deg C operating/-40 to 85 deg C storage EN 61000-4-6 (conducted) 89% at 3 x 500 VAC/90% at 3 x 400 VAC efficiency EN 61000-4-11 (dips) IP20 degree of protection 30 g shock resistance in all directions IEC 60068-2-27 Green LED operation indication 3 x 320 to 3 x 575 VAC/2 x 360 to 2 x 575 VAC/450 to 800 VDC input voltage > 500000 h IEC 1709 MTBF 0.82 pf at 3 x 400 VAC Limiting of mains voltage harmonic currents in accordance with EN 61000-3-2 Class B noise emission acc. to EN55022 Interference immunity test acc. to EN 61000-4-2 (ESD) EN 61000-4-3 and EN 61000-4-8 (fields)
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Case Material | Metal |
| Catalog Number | 8951410000 |
| Connection | Screw Terminal |
| Country of Origin | CA |
| Depth | 5.9 in |
| Frequency Rating | 47 to 63 HZ |
| Gross Weight Per Pack | 2.3100 lb |
| Height | 5.12 in |
| Series | PRO-M |
| Standards | CE Certified, cULus Listed, cRLus Listed Regulation, RoHS 2002/95/EC, GOST, TUV, UL Listed |
| Type | Switch Mode |
| Warranty | 3 Years |
| Width | 4.764 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Weidmuller |
| Manufacturer | Weidmuller, USA |
| Amperage Rating | 20 A |
| Input Voltage | 360 to 575 VAC/450 to 800 VDC |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Output Voltage | 24 VDC |
| Power Rating | 480 W |
| EN 61000-4-4 (burst) |
| Screw connection |
| EN 61000-4-5 (surge) |
| -25 to 70 deg C operating/-40 to 85 deg C storage |
| EN 61000-4-6 (conducted) |
| 89% at 3 x 500 VAC/90% at 3 x 400 VAC efficiency |
| EN 61000-4-11 (dips) |
| IP20 degree of protection |
| 30 g shock resistance in all directions IEC 60068-2-27 |
| Green LED operation indication |
| 3 x 320 to 3 x 575 VAC/2 x 360 to 2 x 575 VAC/450 to 800 VDC input voltage |
| > 500000 h IEC 1709 MTBF |
| 0.82 pf at 3 x 400 VAC |
| Limiting of mains voltage harmonic currents in accordance with EN 61000-3-2 |
| Class B noise emission acc. to EN55022 |
| Interference immunity test acc. to EN 61000-4-2 (ESD) |
| EN 61000-4-3 and EN 61000-4-8 (fields) |