or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Valenite Tiger-tec® Silver 6431866 Negative Turning Insert, WNMA433-RK7 WKK10S ANSI, Trigon, WNMA Insert, Carbide
Custom_Product_Images_Illustration
Valenite Tiger-tec® Silver 6431866 Negative Turning Insert, WNMA433-RK7 WKK10S ANSI, Trigon, WNMA Insert, Carbide
SKUPDW~10507366
MFGR #WNMA433-RK7WKK10S
Your Cost: $30.11/ea
With Tiger-tec® Silver, Walter is offering a world first in coating technology for indexable inserts. The special aluminium oxide layer with optimized microstructure reduces wear during turning, milling and drilling operations and increases toughness and temperature resistance for significantly higher cutting data.
With Tiger-tec® Silver, Walter is offering a world first in coating technology for indexable inserts. The special aluminium oxide layer with optimized microstructure reduces wear during turning, milling and drilling operations and increases toughness and temperature resistance for significantly higher cutting data.
ANSI Code WNMA433-RK7 WKK10S Catalog Number WNMA433-RK7WKK10S Chipbreaker RK7 Corner Radius 1.2 mm Country of Origin DE Finish CVD-TiCN+Al2O3+TiCN Coated For Use On Grey Cast Iron, Cast Iron with Spheroidal Graphite, Malleable Cast Iron and Cast Iron with Vermicular Graphite Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Hole Diameter 5.16 mm Included Angle 80 ° ISO Code WNMA080412-RK7 WKK10S Manufacturer's Grade WKK10S Relief Angle 0 ° Series Tiger-tec® Silver Sub Brand Tiger-tec® Thickness 4.76 mm Type 2-Sided Stock Status NONSTOCK Brand Walter (Valentine) Manufacturer Walter Cutting Direction Neutral Inscribed Circle 12.7 mm Insert Size 433 Insert Style WNMA Material Carbide Material Grade K Maximum Depth of Cut 5 mm Rake Negative Seat Size 08 Shape Trigon
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| ANSI Code | WNMA433-RK7 WKK10S |
| Catalog Number | WNMA433-RK7WKK10S |
| Chipbreaker | RK7 |
| Corner Radius | 1.2 mm |
| Country of Origin | DE |
| Finish | CVD-TiCN+Al2O3+TiCN Coated |
| For Use On | Grey Cast Iron, Cast Iron with Spheroidal Graphite, Malleable Cast Iron and Cast Iron with Vermicular Graphite |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Hole Diameter | 5.16 mm |
| Included Angle | 80 ° |
| ISO Code | WNMA080412-RK7 WKK10S |
| Manufacturer's Grade | WKK10S |
| Relief Angle | 0 ° |
| Series | Tiger-tec® Silver |
| Sub Brand | Tiger-tec® |
| Thickness | 4.76 mm |
| Type | 2-Sided |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Walter (Valentine) |
| Manufacturer | Walter |
| Cutting Direction | Neutral |
| Inscribed Circle | 12.7 mm |
| Insert Size | 433 |
| Insert Style | WNMA |
| Material | Carbide |
| Material Grade | K |
| Maximum Depth of Cut | 5 mm |
| Rake | Negative |
| Seat Size | 08 |
| Shape | Trigon |