or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Valenite Tiger-tec® Silver 6393077 Negative Turning Insert, WNMA432-RK5 WKK20S ANSI, Trigon, WNMA Insert, Carbide
Custom_Product_Images_Illustration
Valenite Tiger-tec® Silver 6393077 Negative Turning Insert, WNMA432-RK5 WKK20S ANSI, Trigon, WNMA Insert, Carbide
SKUPDW~10507361
MFGR #WNMA432-RK5WKK20S
Your Cost: $30.11/ea
With Tiger-tec® Silver, Walter is offering a world first in coating technology for indexable inserts. The special aluminium oxide layer with optimized microstructure reduces wear during turning, milling and drilling operations and increases toughness and temperature resistance for significantly higher cutting data.
With Tiger-tec® Silver, Walter is offering a world first in coating technology for indexable inserts. The special aluminium oxide layer with optimized microstructure reduces wear during turning, milling and drilling operations and increases toughness and temperature resistance for significantly higher cutting data.
ANSI Code WNMA432-RK5 WKK20S Catalog Number WNMA432-RK5WKK20S Chipbreaker RK5 Corner Radius 0.8 mm Country of Origin DE Finish CVD-TiCN+Al2O3+TiCN Coated For Use On Grey Cast Iron, Cast Iron with Spheroidal Graphite, Malleable Cast Iron and Cast Iron with Vermicular Graphite Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Hole Diameter 5.16 mm Included Angle 80 ° ISO Code WNMA080408-RK5 WKK20S Manufacturer's Grade WKK20S Relief Angle 0 ° Series Tiger-tec® Silver Sub Brand Tiger-tec® Thickness 4.76 mm Type 2-Sided Stock Status NONSTOCK Brand Walter (Valentine) Manufacturer Walter Cutting Direction Neutral Inscribed Circle 12.7 mm Insert Size 432 Insert Style WNMA Material Carbide Material Grade K Maximum Depth of Cut 5 mm Rake Negative Seat Size 08 Shape Trigon
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| ANSI Code | WNMA432-RK5 WKK20S |
| Catalog Number | WNMA432-RK5WKK20S |
| Chipbreaker | RK5 |
| Corner Radius | 0.8 mm |
| Country of Origin | DE |
| Finish | CVD-TiCN+Al2O3+TiCN Coated |
| For Use On | Grey Cast Iron, Cast Iron with Spheroidal Graphite, Malleable Cast Iron and Cast Iron with Vermicular Graphite |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Hole Diameter | 5.16 mm |
| Included Angle | 80 ° |
| ISO Code | WNMA080408-RK5 WKK20S |
| Manufacturer's Grade | WKK20S |
| Relief Angle | 0 ° |
| Series | Tiger-tec® Silver |
| Sub Brand | Tiger-tec® |
| Thickness | 4.76 mm |
| Type | 2-Sided |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Walter (Valentine) |
| Manufacturer | Walter |
| Cutting Direction | Neutral |
| Inscribed Circle | 12.7 mm |
| Insert Size | 432 |
| Insert Style | WNMA |
| Material | Carbide |
| Material Grade | K |
| Maximum Depth of Cut | 5 mm |
| Rake | Negative |
| Seat Size | 08 |
| Shape | Trigon |