or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Walter (Valentine)
Valenite Tiger-tec® Silver 6651600 Positive Turning Insert, VCMW332-RK6 WKK10S ANSI, Rhombic, VCMW Insert, Carbide
Custom_Product_Images_Illustration
Walter (Valentine)
Valenite Tiger-tec® Silver 6651600 Positive Turning Insert, VCMW332-RK6 WKK10S ANSI, Rhombic, VCMW Insert, Carbide
SKUPDW~12067889
MFGR #VCMW332-RK6WKK10S
Your Cost: $36.42/ea
With Tiger-tec® Silver, Walter is offering a world first in coating technology for indexable inserts. The special aluminium oxide layer with optimized microstructure reduces wear during turning, milling and drilling operations and increases toughness and temperature resistance for significantly higher cutting data.
With Tiger-tec® Silver, Walter is offering a world first in coating technology for indexable inserts. The special aluminium oxide layer with optimized microstructure reduces wear during turning, milling and drilling operations and increases toughness and temperature resistance for significantly higher cutting data.
ANSI Code VCMW332-RK6 WKK10S Brand Walter (Valentine) Catalog Number VCMW332-RK6WKK10S Chipbreaker RK6 Corner Radius 0.8 mm Country of Origin DE Finish CVD Coated Gross Weight Per Pack 0.0200 lb Hand of Insert Neutral Insert Style VCMW ISO Code VCMW160408-RK6 WKK10S Manufacturer Walter Manufacturer's Grade WKK10S Material Carbide Maximum Depth of Cut 3 mm Shape Rhombic Stock Status NONSTOCK Sub Brand Tiger-tec® Thickness 4.76 mm Type Positive
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| ANSI Code | VCMW332-RK6 WKK10S |
| Brand | Walter (Valentine) |
| Catalog Number | VCMW332-RK6WKK10S |
| Chipbreaker | RK6 |
| Corner Radius | 0.8 mm |
| Country of Origin | DE |
| Finish | CVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0200 lb |
| Hand of Insert | Neutral |
| Insert Style | VCMW |
| ISO Code | VCMW160408-RK6 WKK10S |
| Manufacturer | Walter |
| Manufacturer's Grade | WKK10S |
| Material | Carbide |
| Maximum Depth of Cut | 3 mm |
| Shape | Rhombic |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Tiger-tec® |
| Thickness | 4.76 mm |
| Type | Positive |