or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Valenite Tiger-tec® Silver 6651148 Positive Single Sided Turning Insert, TCMT3(2.5)1-RK4 WKK20S ANSI, Triangle
Custom_Product_Images_Illustration
Valenite Tiger-tec® Silver 6651148 Positive Single Sided Turning Insert, TCMT3(2.5)1-RK4 WKK20S ANSI, Triangle
SKUPDW~12067653
MFGR #TCMT3(2.5)1-RK4WKK20S
Your Cost: $27.02/ea
With Tiger-tec® Silver, Walter is offering a world first in coating technology for indexable inserts. The special aluminium oxide layer with optimized microstructure reduces wear during turning, milling and drilling operations and increases toughness and temperature resistance for significantly higher cutting data.
With Tiger-tec® Silver, Walter is offering a world first in coating technology for indexable inserts. The special aluminium oxide layer with optimized microstructure reduces wear during turning, milling and drilling operations and increases toughness and temperature resistance for significantly higher cutting data.
ANSI Code TCMT3(2.5)1-RK4 WKK20S Catalog Number TCMT3(2.5)1-RK4WKK20S Corner Radius 0.4 mm Country of Origin DE Finish CVD Coated Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Hand of Insert Neutral Hole Diameter 4.4 mm Included Angle 60 deg ISO Code TCMT16T304-RK4 WKK20S Relief Angle 7 deg Sub Brand Tiger-tec® Thickness 3.97 mm Type Positive Single Sided Stock Status NONSTOCK Brand Walter (Valentine) Manufacturer Walter Chipbreaker RK4 Inscribed Circle 9.525 mm Insert Style TCMT Manufacturer's Grade WKK20S Material Carbide Maximum Depth of Cut 3 mm Shape Triangle 40 to 60 deg double countersink hole 3 cutting edges 0.08 to 0.202 mm corner point tolerance +/-0.13 mm thickness tolerance 0.05 to 0.152 mm inscribed circle tolerance 0.12 to 0.25 mm feed/rev 16.498 mm cutting edge length 11 deg rake
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Features
- Substitute Products
| ANSI Code | TCMT3(2.5)1-RK4 WKK20S |
| Catalog Number | TCMT3(2.5)1-RK4WKK20S |
| Corner Radius | 0.4 mm |
| Country of Origin | DE |
| Finish | CVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Hand of Insert | Neutral |
| Hole Diameter | 4.4 mm |
| Included Angle | 60 deg |
| ISO Code | TCMT16T304-RK4 WKK20S |
| Relief Angle | 7 deg |
| Sub Brand | Tiger-tec® |
| Thickness | 3.97 mm |
| Type | Positive Single Sided |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Walter (Valentine) |
| Manufacturer | Walter |
| Chipbreaker | RK4 |
| Inscribed Circle | 9.525 mm |
| Insert Style | TCMT |
| Manufacturer's Grade | WKK20S |
| Material | Carbide |
| Maximum Depth of Cut | 3 mm |
| Shape | Triangle |
| 40 to 60 deg double countersink hole |
| 3 cutting edges |
| 0.08 to 0.202 mm corner point tolerance |
| +/-0.13 mm thickness tolerance |
| 0.05 to 0.152 mm inscribed circle tolerance |
| 0.12 to 0.25 mm feed/rev |
| 16.498 mm cutting edge length |
| 11 deg rake |