or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Walter (Valentine)
Valenite Tiger-tec® Silver 6389519 Negative Turning Insert, DNMA332-RK5 WKK20S ANSI, Rhombic, DNMA Insert, Carbide
Custom_Product_Images_Illustration
Walter (Valentine)
Valenite Tiger-tec® Silver 6389519 Negative Turning Insert, DNMA332-RK5 WKK20S ANSI, Rhombic, DNMA Insert, Carbide
SKUPDW~10506387
MFGR #DNMA332-RK5WKK20S
Your Cost: $24.60/ea
With Tiger-tec® Silver, Walter is offering a world first in coating technology for indexable inserts. The special aluminium oxide layer with optimized microstructure reduces wear during turning, milling and drilling operations and increases toughness and temperature resistance for significantly higher cutting data.
With Tiger-tec® Silver, Walter is offering a world first in coating technology for indexable inserts. The special aluminium oxide layer with optimized microstructure reduces wear during turning, milling and drilling operations and increases toughness and temperature resistance for significantly higher cutting data.
ANSI Code DNMA332-RK5 WKK20S Brand Walter (Valentine) Catalog Number DNMA332-RK5WKK20S Chipbreaker RK5 Corner Radius 0.8 mm Country of Origin DE Finish CVD Coated Gross Weight Per Pack 0.0200 lb Hand of Insert Neutral Insert Style DNMA ISO Code DNMA110408-RK5 WKK20S Manufacturer Walter Manufacturer's Grade WKK20S Material Carbide Material Grade K Shape Rhombic Stock Status NONSTOCK Sub Brand Tiger-tec® Thickness 4.76 mm Type Negative
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| ANSI Code | DNMA332-RK5 WKK20S |
| Brand | Walter (Valentine) |
| Catalog Number | DNMA332-RK5WKK20S |
| Chipbreaker | RK5 |
| Corner Radius | 0.8 mm |
| Country of Origin | DE |
| Finish | CVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0200 lb |
| Hand of Insert | Neutral |
| Insert Style | DNMA |
| ISO Code | DNMA110408-RK5 WKK20S |
| Manufacturer | Walter |
| Manufacturer's Grade | WKK20S |
| Material | Carbide |
| Material Grade | K |
| Shape | Rhombic |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Tiger-tec® |
| Thickness | 4.76 mm |
| Type | Negative |