or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Walter (Valentine)
Valenite Tiger-tec® Silver 5024932 Positive Single Sided Turning Insert, CCGT432-PM2 WK1 ANSI, Rhombic, CCGT Insert
Custom_Product_Images_Illustration
Walter (Valentine)
Valenite Tiger-tec® Silver 5024932 Positive Single Sided Turning Insert, CCGT432-PM2 WK1 ANSI, Rhombic, CCGT Insert
SKUPDW~9944843
MFGR #CCGT432-PM2WK1
Your Cost: $25.67/ea
VALENITE Tiger-tec® Silver Turning Insert, Positive Single Sided, CCGT Insert, Rhombic, 5 mm Maximum Depth of Cut, 12.7 mm Inscribed Circle, 4.76 mm Thickness, PM2 Chipbreaker, 0.8 mm Corner Radius, 5.5 mm Hole Dia, Manufacturer's Grade: WK1, ANSI Code: CCGT432-PM2 WK1, ISO Code: CCGT120408-PM2 WK1, 80 deg Included Angle, 7 deg Relief Angle, Neutral Hand, Carbide, Coated, Material Grade: K/M/N/P
VALENITE Tiger-tec® Silver Turning Insert, Positive Single Sided, CCGT Insert, Rhombic, 5 mm Maximum Depth of Cut, 12.7 mm Inscribed Circle, 4.76 mm Thickness, PM2 Chipbreaker, 0.8 mm Corner Radius, 5.5 mm Hole Dia, Manufacturer's Grade: WK1, ANSI Code: CCGT432-PM2 WK1, ISO Code: CCGT120408-PM2 WK1, 80 deg Included Angle, 7 deg Relief Angle, Neutral Hand, Carbide, Coated, Material Grade: K/M/N/P
ANSI Code CCGT432-PM2 WK1 Catalog Number CCGT432-PM2WK1 Corner Radius 0.8 mm Finish Uncoated Included Angle 80 ° ISO Code CCGT120408-PM2 WK1 Thickness 4.76 mm Stock Status NONSTOCK Brand Walter (Valentine) Manufacturer Walter Chipbreaker PM2 For Use On Non-Ferrous Metals Insert Size 432 Insert Style CCGT Manufacturer's Grade WK1 Material Carbide Material Grade N Rake Positive Seat Size 12 Shape Rhombic Country of Origin DE Cutting Direction Neutral Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Series Tiger-tec® Silver Sub Brand Tiger-tec®
content loaded
content loaded
- Attributes
- Substitute Products
| ANSI Code | CCGT432-PM2 WK1 |
| Catalog Number | CCGT432-PM2WK1 |
| Corner Radius | 0.8 mm |
| Finish | Uncoated |
| Included Angle | 80 ° |
| ISO Code | CCGT120408-PM2 WK1 |
| Thickness | 4.76 mm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Walter (Valentine) |
| Manufacturer | Walter |
| Chipbreaker | PM2 |
| For Use On | Non-Ferrous Metals |
| Insert Size | 432 |
| Insert Style | CCGT |
| Manufacturer's Grade | WK1 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | N |
| Rake | Positive |
| Seat Size | 12 |
| Shape | Rhombic |
| Country of Origin | DE |
| Cutting Direction | Neutral |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Series | Tiger-tec® Silver |
| Sub Brand | Tiger-tec® |