or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Valenite Tiger-tec® Silver 5169036 Positive Single Sided Indexable Milling Insert, SPHT3(2.5)2-G88 WK10 ANSI, Square
Custom_Product_Images_Illustration
Valenite Tiger-tec® Silver 5169036 Positive Single Sided Indexable Milling Insert, SPHT3(2.5)2-G88 WK10 ANSI, Square
SKUPDW~9958639
MFGR #SPHT3(2.5)2-G88WK10
Your Cost: $38.31/ea
With Tiger-tec® Silver, Walter is offering a world first in coating technology for indexable inserts. The special aluminium oxide layer with optimized microstructure reduces wear during turning, milling and drilling operations, and increases toughness and temperature resistance for significantly higher cutting data.
With Tiger-tec® Silver, Walter is offering a world first in coating technology for indexable inserts. The special aluminium oxide layer with optimized microstructure reduces wear during turning, milling and drilling operations, and increases toughness and temperature resistance for significantly higher cutting data.
ANSI Code SPHT09T308-G88 WK10 Catalog Number SPHT3(2.5)2-G88WK10 Chipbreaker G88 Corner Radius 0.8 mm Country of Origin DE Finish Uncoated Gross Weight Per Pack 1 lb Hand of Insert Right Hole Diameter 4.4 mm ISO Code SPHT09T308-G88 WK10 Lead Angle 11 ° Length 9.52 mm Manufacturer's Grade WK10 Material Application Cast Iron Series Tiger?tec® Sub Brand Tiger-tec® Thickness 3.97 mm Type Single Sided Width 9.52 mm Stock Status NONSTOCK Brand Walter (Valentine) Manufacturer Walter Inscribed Circle 9.52 mm Insert Size 09T308 Insert Style SPHT Material Carbide Material Grade K Rake Positive Shape Square
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ANSI Code | SPHT09T308-G88 WK10 |
| Catalog Number | SPHT3(2.5)2-G88WK10 |
| Chipbreaker | G88 |
| Corner Radius | 0.8 mm |
| Country of Origin | DE |
| Finish | Uncoated |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Hand of Insert | Right |
| Hole Diameter | 4.4 mm |
| ISO Code | SPHT09T308-G88 WK10 |
| Lead Angle | 11 ° |
| Length | 9.52 mm |
| Manufacturer's Grade | WK10 |
| Material Application | Cast Iron |
| Series | Tiger?tec® |
| Sub Brand | Tiger-tec® |
| Thickness | 3.97 mm |
| Type | Single Sided |
| Width | 9.52 mm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Walter (Valentine) |
| Manufacturer | Walter |
| Inscribed Circle | 9.52 mm |
| Insert Size | 09T308 |
| Insert Style | SPHT |
| Material | Carbide |
| Material Grade | K |
| Rake | Positive |
| Shape | Square |