or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Walter (Valentine)
Valenite Tiger-tec® Silver 7028055 Positive Indexable Milling Insert, SEKN53AFN WKP25S ANSI, Square, SEKN Insert
Custom_Product_Images_Illustration
Walter (Valentine)
Valenite Tiger-tec® Silver 7028055 Positive Indexable Milling Insert, SEKN53AFN WKP25S ANSI, Square, SEKN Insert
SKUPDW~12584815
MFGR #SEKN53AFNWKP25S
Your Cost: $37.07/ea
With Tiger-tec® Silver, Walter is offering a world first in coating technology for indexable inserts. The special aluminium oxide layer with optimized microstructure reduces wear during turning, milling and drilling operations, and increases toughness and temperature resistance for significantly higher cutting data.
With Tiger-tec® Silver, Walter is offering a world first in coating technology for indexable inserts. The special aluminium oxide layer with optimized microstructure reduces wear during turning, milling and drilling operations, and increases toughness and temperature resistance for significantly higher cutting data.
ANSI Code SEKN 1504AFN WKP25S Brand Walter (Valentine) Catalog Number SEKN53AFNWKP25S Chipbreaker A57 Corner Radius 0.35 mm Country of Origin DE Finish CVD-TiCN+Al2O3+TiCN Coated Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Hand of Insert Neutral Inscribed Circle 15.9 mm Insert Size 1504 Insert Style SEKN ISO Code SEKN 1504AFN WKP25S Lead Angle 20 ° Length 15.9 mm Manufacturer Walter Manufacturer's Grade WKP25S Material Carbide Material Application Cast Iron and Steel Material Grade K, P Rake Positive Series Tiger?tec® Silver Shape Square Stock Status NONSTOCK Sub Brand Tiger-tec® Thickness 4.76 mm Width 15.9 mm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ANSI Code | SEKN 1504AFN WKP25S |
| Brand | Walter (Valentine) |
| Catalog Number | SEKN53AFNWKP25S |
| Chipbreaker | A57 |
| Corner Radius | 0.35 mm |
| Country of Origin | DE |
| Finish | CVD-TiCN+Al2O3+TiCN Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Hand of Insert | Neutral |
| Inscribed Circle | 15.9 mm |
| Insert Size | 1504 |
| Insert Style | SEKN |
| ISO Code | SEKN 1504AFN WKP25S |
| Lead Angle | 20 ° |
| Length | 15.9 mm |
| Manufacturer | Walter |
| Manufacturer's Grade | WKP25S |
| Material | Carbide |
| Material Application | Cast Iron and Steel |
| Material Grade | K, P |
| Rake | Positive |
| Series | Tiger?tec® Silver |
| Shape | Square |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Tiger-tec® |
| Thickness | 4.76 mm |
| Width | 15.9 mm |