or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Valenite Tiger-tec® Silver 6071208 Positive Indexable Milling Insert, SDHW3(2.5)AEN-A57 WKP25S ANSI, Square, Carbide
Custom_Product_Images_Illustration
Valenite Tiger-tec® Silver 6071208 Positive Indexable Milling Insert, SDHW3(2.5)AEN-A57 WKP25S ANSI, Square, Carbide
SKUPDW~9957892
MFGR #SDHW3(2.5)AEN-A57WKP25S
Your Cost: $25.40/ea
With Tiger-tec® Silver, Walter is offering a world first in coating technology for indexable inserts. The special aluminium oxide layer with optimized microstructure reduces wear during turning, milling and drilling operations, and increases toughness and temperature resistance for significantly higher cutting data.
With Tiger-tec® Silver, Walter is offering a world first in coating technology for indexable inserts. The special aluminium oxide layer with optimized microstructure reduces wear during turning, milling and drilling operations, and increases toughness and temperature resistance for significantly higher cutting data.
ANSI Code SDHW09T3AEN-A57 WKP25S Catalog Number SDHW3(2.5)AEN-A57WKP25S Chipbreaker A57 Corner Radius 0.3 mm Country of Origin DE Finish CVD-TiCN+Al2O3+TiCN Coated Gross Weight Per Pack 1 lb Hand of Insert Neutral Hole Diameter 4.4 mm ISO Code SDHW09T3AEN-A57 WKP25S Lead Angle 15 ° Length 9.52 mm Manufacturer's Grade WKP25S Material Application Cast Iron and Steel Series Tiger?tec® Silver Sub Brand Tiger-tec® Thickness 3.97 mm Width 9.52 mm Stock Status NONSTOCK Brand Walter (Valentine) Manufacturer Walter Inscribed Circle 9.52 mm Insert Size 09T3 Insert Style SDHW Material Carbide Material Grade K, P Rake Positive Shape Square
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ANSI Code | SDHW09T3AEN-A57 WKP25S |
| Catalog Number | SDHW3(2.5)AEN-A57WKP25S |
| Chipbreaker | A57 |
| Corner Radius | 0.3 mm |
| Country of Origin | DE |
| Finish | CVD-TiCN+Al2O3+TiCN Coated |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Hand of Insert | Neutral |
| Hole Diameter | 4.4 mm |
| ISO Code | SDHW09T3AEN-A57 WKP25S |
| Lead Angle | 15 ° |
| Length | 9.52 mm |
| Manufacturer's Grade | WKP25S |
| Material Application | Cast Iron and Steel |
| Series | Tiger?tec® Silver |
| Sub Brand | Tiger-tec® |
| Thickness | 3.97 mm |
| Width | 9.52 mm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Walter (Valentine) |
| Manufacturer | Walter |
| Inscribed Circle | 9.52 mm |
| Insert Size | 09T3 |
| Insert Style | SDHW |
| Material | Carbide |
| Material Grade | K, P |
| Rake | Positive |
| Shape | Square |