or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Walter (Valentine)
Valenite Tiger-tec® Gold 7021682 Positive Single Sided Indexable Milling Insert, SDHT09T3AZN-G88 WK10 ANSI, Square
Custom_Product_Images_Illustration
Walter (Valentine)
Valenite Tiger-tec® Gold 7021682 Positive Single Sided Indexable Milling Insert, SDHT09T3AZN-G88 WK10 ANSI, Square
SKUPDW~12584743
MFGR #SDHT09T3AZN-G88WK10
Your Cost: $32.80/ea
Tiger-tec® Gold is a new Walter technology platform for unique indexable insert coatings. These are produced using the innovative ultra low pressure method (ULP-CVD). The special titanium aluminium nitride layer makes them highly resistant to abrasion, hairline cracks, oxidation and plastic deformation, as well as ensuring maximum tool life and process reliability.
Tiger-tec® Gold is a new Walter technology platform for unique indexable insert coatings. These are produced using the innovative ultra low pressure method (ULP-CVD). The special titanium aluminium nitride layer makes them highly resistant to abrasion, hairline cracks, oxidation and plastic deformation, as well as ensuring maximum tool life and process reliability.
ANSI Code SDHT09T3AZN-G88 WK10 Brand Walter (Valentine) Catalog Number SDHT09T3AZN-G88WK10 Chipbreaker G88 Corner Radius 0.3 mm Finish Uncoated Gross Weight Per Pack 1 lb Hand of Insert Neutral Hole Diameter 3.9 mm Inscribed Circle 9.5 mm Insert Size 09T3 Insert Style SDHT ISO Code SDHT09T3AZN-G88 WK10 Lead Angle 15 ° Length 9.5 mm Manufacturer Walter Manufacturer's Grade WK10 Material Carbide Material Application Non-Ferrous Metals Material Grade N Rake Positive Series Tiger?tec® Shape Square Stock Status NONSTOCK Sub Brand Tiger-tec® Thickness 3.97 mm Type Single Sided Width 9.5 mm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ANSI Code | SDHT09T3AZN-G88 WK10 |
| Brand | Walter (Valentine) |
| Catalog Number | SDHT09T3AZN-G88WK10 |
| Chipbreaker | G88 |
| Corner Radius | 0.3 mm |
| Finish | Uncoated |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Hand of Insert | Neutral |
| Hole Diameter | 3.9 mm |
| Inscribed Circle | 9.5 mm |
| Insert Size | 09T3 |
| Insert Style | SDHT |
| ISO Code | SDHT09T3AZN-G88 WK10 |
| Lead Angle | 15 ° |
| Length | 9.5 mm |
| Manufacturer | Walter |
| Manufacturer's Grade | WK10 |
| Material | Carbide |
| Material Application | Non-Ferrous Metals |
| Material Grade | N |
| Rake | Positive |
| Series | Tiger?tec® |
| Shape | Square |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Tiger-tec® |
| Thickness | 3.97 mm |
| Type | Single Sided |
| Width | 9.5 mm |