or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Walter (Valentine)
Valenite Tiger-tec® Gold 6952617 Positive Single Sided Indexable Milling Insert, SDHT120408-G88 WK10 ANSI, Square
Custom_Product_Images_Illustration
Walter (Valentine)
Valenite Tiger-tec® Gold 6952617 Positive Single Sided Indexable Milling Insert, SDHT120408-G88 WK10 ANSI, Square
SKUPDW~12584744
MFGR #SDHT120408-G88WK10
Your Cost: $38.58/ea
Tiger-tec® Gold is a new Walter technology platform for unique indexable insert coatings. These are produced using the innovative ultra low pressure method (ULP-CVD). The special titanium aluminium nitride layer makes them highly resistant to abrasion, hairline cracks, oxidation and plastic deformation, as well as ensuring maximum tool life and process reliability.
Tiger-tec® Gold is a new Walter technology platform for unique indexable insert coatings. These are produced using the innovative ultra low pressure method (ULP-CVD). The special titanium aluminium nitride layer makes them highly resistant to abrasion, hairline cracks, oxidation and plastic deformation, as well as ensuring maximum tool life and process reliability.
ANSI Code SDHT120408-G88 WK10 Brand Walter (Valentine) Catalog Number SDHT120408-G88WK10 Chipbreaker G88 Corner Radius 0.8 mm Country of Origin DE Finish Uncoated Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Hand of Insert Neutral Inscribed Circle 12.7 mm Insert Size 1204 Insert Style SDHT ISO Code SDHT120408-G88 WK10 Lead Angle 15 ° Length 12.7 mm Manufacturer Walter Manufacturer's Grade WK10 Material Carbide Material Application Non-Ferrous Metals Material Grade N Rake Positive Series Tiger?tec® Shape Square Stock Status NONSTOCK Sub Brand Tiger-tec® Thickness 4.76 mm Type Single Sided Width 12.7 mm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ANSI Code | SDHT120408-G88 WK10 |
| Brand | Walter (Valentine) |
| Catalog Number | SDHT120408-G88WK10 |
| Chipbreaker | G88 |
| Corner Radius | 0.8 mm |
| Country of Origin | DE |
| Finish | Uncoated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Hand of Insert | Neutral |
| Inscribed Circle | 12.7 mm |
| Insert Size | 1204 |
| Insert Style | SDHT |
| ISO Code | SDHT120408-G88 WK10 |
| Lead Angle | 15 ° |
| Length | 12.7 mm |
| Manufacturer | Walter |
| Manufacturer's Grade | WK10 |
| Material | Carbide |
| Material Application | Non-Ferrous Metals |
| Material Grade | N |
| Rake | Positive |
| Series | Tiger?tec® |
| Shape | Square |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Tiger-tec® |
| Thickness | 4.76 mm |
| Type | Single Sided |
| Width | 12.7 mm |