or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ty-RapĀ®
Ty-RapĀ® TY528M 2-Piece Standard Cable Tie, 14.2 in L x 0.19 in W x 0.055 in THK, Nylon
Custom_Product_Images_Illustration
Ty-RapĀ®
Ty-RapĀ® TY528M 2-Piece Standard Cable Tie, 14.2 in L x 0.19 in W x 0.055 in THK, Nylon
SKU36366
MFGR #TY528M
Your Cost: $0.8492/c($84.92 / c)
Innovative design and engineered materials make Ty-RapĀ® cable ties the perfect fastening solution where performance really matters. Often imitated but never equaled, Ty-RapĀ® cable ties provide superior performance in any application.
Innovative design and engineered materials make Ty-RapĀ® cable ties the perfect fastening solution where performance really matters. Often imitated but never equaled, Ty-RapĀ® cable ties provide superior performance in any application.
Alternate Catalog Number 7TAG009170R0003 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number TY528M Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3926909989 Height 0.01 in Length [Metric] 44.4500 cm Lock Mechanism Stainless Steel Barb Returnable A Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantMilitary Specification MS3367-2-9UL File No. E49405EN CertifiedCSA File No. 62275 Tensile Strength 50 lb Type 2-Piece Standard UNSPSC 39121703 UPC 11 78621080513 UPC 12 786210805139 Width [Metric] 12.7000 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Ty-RapĀ® Manufacturer Thomas & Betts Color Ivory Length 17.50 in Material Nylon/Polyamide 6.6 Width 5.00 in Gross Volume Per Pack 1.73 Gross Volume per Pack Metric 28.32 Item Group 1N Item Group 2 1NP Standard UL E49405
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAG009170R0003 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | TY528M |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3926909989 |
| Height | 0.01 in |
| Length [Metric] | 44.4500 cm |
| Lock Mechanism | Stainless Steel Barb |
| Returnable | A |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantMilitary Specification MS3367-2-9UL File No. E49405EN CertifiedCSA File No. 62275 |
| Tensile Strength | 50 lb |
| Type | 2-Piece Standard |
| UNSPSC | 39121703 |
| UPC 11 | 78621080513 |
| UPC 12 | 786210805139 |
| Width [Metric] | 12.7000 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Ty-RapĀ® |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Color | Ivory |
| Length | 17.50 in |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Width | 5.00 in |
| Gross Volume Per Pack | 1.73 |
| Gross Volume per Pack Metric | 28.32 |
| Item Group | 1N |
| Item Group 2 | 1NP |
| Standard | UL E49405 |