or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ty-RapĀ® TY524M 2-Piece Standard Cable Tie, 5-1/2 in L x 0.14 in W x 0.05 in THK, Nylon
Custom_Product_Images_Illustration
Ty-RapĀ® TY524M 2-Piece Standard Cable Tie, 5-1/2 in L x 0.14 in W x 0.05 in THK, Nylon
SKU36382
MFGR #TY524M
Your Cost: $0.2921/c($29.21 / c)
Innovative design and engineered materials make Ty-RapĀ® cable ties the perfect fastening solution where performance really matters. Often imitated but never equaled, Ty-RapĀ® cable ties provide superior performance in any application.
Innovative design and engineered materials make Ty-RapĀ® cable ties the perfect fastening solution where performance really matters. Often imitated but never equaled, Ty-RapĀ® cable ties provide superior performance in any application.
Alternate Catalog Number 7TAG009090R0006 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number TY524M Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.0010 lb Gross Weight per Pack Metric 0.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3926909989 Height 0.01 in Length [Metric] 26.6700 cm Lock Mechanism Stainless Steel Barb Returnable A Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantMilitary Specification MS3367-5-9EN CertifiedCSA File No. 62275UL File No. E49405 Type 2-Piece Standard UNSPSC 39121703 UPC 11 78621080605 UPC 12 786210806051 Width [Metric] 12.7000 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Ty-RapĀ® Manufacturer Thomas & Betts Color Ivory Length 10.50 in Material Nylon/Polyamide 6.6 Thickness 0.05 in Width 5.00 in Gross Volume Per Pack 8.60 Gross Volume per Pack Metric 0.24 Item Group 1N Item Group 2 1NI Standard UL E49405
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAG009090R0006 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | TY524M |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.0010 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3926909989 |
| Height | 0.01 in |
| Length [Metric] | 26.6700 cm |
| Lock Mechanism | Stainless Steel Barb |
| Returnable | A |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantMilitary Specification MS3367-5-9EN CertifiedCSA File No. 62275UL File No. E49405 |
| Type | 2-Piece Standard |
| UNSPSC | 39121703 |
| UPC 11 | 78621080605 |
| UPC 12 | 786210806051 |
| Width [Metric] | 12.7000 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Ty-RapĀ® |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Color | Ivory |
| Length | 10.50 in |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Thickness | 0.05 in |
| Width | 5.00 in |
| Gross Volume Per Pack | 8.60 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.24 |
| Item Group | 1N |
| Item Group 2 | 1NI |
| Standard | UL E49405 |