or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Releco R6128 Releco C9-A41 Non-Latching General Purpose Relay, 5 A, 14 Pins, 4PDT Contact Form, 24 VAC Coil
Releco R6128 Releco C9-A41 Non-Latching General Purpose Relay, 5 A, 14 Pins, 4PDT Contact Form, 24 VAC Coil
SKU383764
MFGR #R6128
$/ea
Releco General Purpose Relay, Non-Latching, Series: C9-A41, 5 A, 1.2/1 W, 50/60 Hz, 24 VAC Coil, 4PDT, 250 VAC/30 VDC Contact, 14 Pins, 4 Pole, Plug-In Mount, LED Indicator Display, -40 to 70 deg C, 21 mm H x 28 mm W x 37.5 mm D
Releco General Purpose Relay, Non-Latching, Series: C9-A41, 5 A, 1.2/1 W, 50/60 Hz, 24 VAC Coil, 4PDT, 250 VAC/30 VDC Contact, 14 Pins, 4 Pole, Plug-In Mount, LED Indicator Display, -40 to 70 deg C, 21 mm H x 28 mm W x 37.5 mm D
Catalog Number R6128 Contact Rating 250 VAC/30 VDC Country of Origin CN Dimensions 21 mm H x 28 mm W x 37.5 mm D Display LED Indicator Frequency Rating 50/60 Hz Gross Weight Per Pack 0.0900 lb Gross Weight per Pack Metric 39.49 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536410060 Mounting Type Plug-In Number Of Poles 4 Power Rating 1.2/1 W Returnable N Series C9-A41 Standards CE Certified, cCSAus Certified, cRUus Listed, CCC Approved, RoHS Compliant Temperature Rating -40 to 70 deg C Type Non-Latching Stock Status NONSTOCK Brand Turck Manufacturer Turck, Inc. Amperage Rating 5 A Coil Voltage 24 VAC Contact Form 4PDT Number of Pins 14 4 changeover contacts, Contact Rating: 5A/250V AC1, 5A/30V DC1, Coil Voltage: 24 VAC Relays have a test button, LED indication and mechanical flag indicator fitted as standard The test button is color coded and dual function, push-to test or lift to latch A removable marking label is fitted to each relay 5 A at 250 VAC/5 A at 30 VDC contact
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | R6128 |
| Contact Rating | 250 VAC/30 VDC |
| Country of Origin | CN |
| Dimensions | 21 mm H x 28 mm W x 37.5 mm D |
| Display | LED Indicator |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 0.0900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 39.49 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536410060 |
| Mounting Type | Plug-In |
| Number Of Poles | 4 |
| Power Rating | 1.2/1 W |
| Returnable | N |
| Series | C9-A41 |
| Standards | CE Certified, cCSAus Certified, cRUus Listed, CCC Approved, RoHS Compliant |
| Temperature Rating | -40 to 70 deg C |
| Type | Non-Latching |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Turck |
| Manufacturer | Turck, Inc. |
| Amperage Rating | 5 A |
| Coil Voltage | 24 VAC |
| Contact Form | 4PDT |
| Number of Pins | 14 |
| 4 changeover contacts, Contact Rating: 5A/250V AC1, 5A/30V DC1, Coil Voltage: 24 VAC |
| Relays have a test button, LED indication and mechanical flag indicator fitted as standard |
| The test button is color coded and dual function, push-to test or lift to latch |
| A removable marking label is fitted to each relay |
| 5 A at 250 VAC/5 A at 30 VDC contact |