or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Releco R4445 Releco C5-A30 Latching General Purpose Relay, 16 A, 11 Pins, 3PDT Contact Form, 120 VAC Coil
Releco R4445 Releco C5-A30 Latching General Purpose Relay, 16 A, 11 Pins, 3PDT Contact Form, 120 VAC Coil
SKU424722
MFGR #R4445
$/ea
Releco General Purpose Relay, Latching, Series: C5-A30, 16 A, 2.4/1.4 W, 50/60 Hz, 120 VAC Coil, 3PDT, 400 VAC/110 VDC Contact, 11 Pins, Square Base, 3 Pole, Plug-In Mount, LED Indicator Display, -40 to 70 deg C, 35 mm H x 35 mm W x 56 mm D
Releco General Purpose Relay, Latching, Series: C5-A30, 16 A, 2.4/1.4 W, 50/60 Hz, 120 VAC Coil, 3PDT, 400 VAC/110 VDC Contact, 11 Pins, Square Base, 3 Pole, Plug-In Mount, LED Indicator Display, -40 to 70 deg C, 35 mm H x 35 mm W x 56 mm D
Base Type Square Catalog Number R4445 Contact Rating 400 VAC/110 VDC Country of Origin CN Dimensions 35 mm H x 35 mm W x 56 mm D Display LED Indicator Frequency Rating 50/60 Hz Gross Weight Per Pack 0.1700 lb Gross Weight per Pack Metric 79.21 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490080 Mounting Type Plug-In Number Of Poles 3 Power Rating 2.4/1.4 W Returnable N Series C5-A30 Standards CE Certified, cCSAus Certified, cRUus Listed, CCC Approved, RoHS Compliant Temperature Rating -40 to 70 deg C Type Latching Voltage Rating Turck Stock Status NONSTOCK Brand Turck Manufacturer Turck, Inc. Amperage Rating 16 A Coil Voltage 120 VAC Contact Form 3PDT Number of Pins 11 3 changeover contacts, Contact Rating: 16A/400V AC1, 0.5A/110V DC1, Coil Voltage: 120 VAC The Releco by Turck C5 series of relays are general purpose 9 pin plug-in relays that offer superior reliability combined with time-saving standard features that result in simplified testing and minimum down time The C5 series has latching and non-latching options available Available with 2 or 3 change over contacts Available with different coil accessories 16 A at 400 VAC/0.5 A at 110 VDC contact
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Base Type | Square |
| Catalog Number | R4445 |
| Contact Rating | 400 VAC/110 VDC |
| Country of Origin | CN |
| Dimensions | 35 mm H x 35 mm W x 56 mm D |
| Display | LED Indicator |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 0.1700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 79.21 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490080 |
| Mounting Type | Plug-In |
| Number Of Poles | 3 |
| Power Rating | 2.4/1.4 W |
| Returnable | N |
| Series | C5-A30 |
| Standards | CE Certified, cCSAus Certified, cRUus Listed, CCC Approved, RoHS Compliant |
| Temperature Rating | -40 to 70 deg C |
| Type | Latching |
| Voltage Rating | Turck |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Turck |
| Manufacturer | Turck, Inc. |
| Amperage Rating | 16 A |
| Coil Voltage | 120 VAC |
| Contact Form | 3PDT |
| Number of Pins | 11 |
| 3 changeover contacts, Contact Rating: 16A/400V AC1, 0.5A/110V DC1, Coil Voltage: 120 VAC |
| The Releco by Turck C5 series of relays are general purpose 9 pin plug-in relays that offer superior reliability combined with time-saving standard features that result in simplified testing and minimum down time |
| The C5 series has latching and non-latching options available |
| Available with 2 or 3 change over contacts |
| Available with different coil accessories |
| 16 A at 400 VAC/0.5 A at 110 VDC contact |