or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Telemecanique XUDA1PSML2 PHOTOELECTIRC SENSOR
Custom_Product_Images_Illustration
Telemecanique XUDA1PSML2 PHOTOELECTIRC SENSOR
SKU402709
MFGR #XUDA1PSML2
$/ea
Telemecanique Sensors XUDA1PSML2 PHOTOELECTIRC SENSORA DC PNP XUD,-10...55 deg.C,1 NO or 1 NC programmable,PNP,12...24 V DC reverse polarity protection,DC,IP65 IEC 529 optic fiber ? 2 mm-IP64 IEC 529 optic fiber ? 1 mm,PBT,Osisense,PMMA,Photoelectric,application, assembly,fiber design
Telemecanique Sensors XUDA1PSML2 PHOTOELECTIRC SENSORA DC PNP XUD,-10...55 deg.C,1 NO or 1 NC programmable,PNP,12...24 V DC reverse polarity protection,DC,IP65 IEC 529 optic fiber ? 2 mm-IP64 IEC 529 optic fiber ? 1 mm,PBT,Osisense,PMMA,Photoelectric,application, assembly,fiber design
Alternate Catalog Number XUDA1PSML2 Application APPLICATION ASSEMBLY ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number XUDA1PSML2 Connection Cable Country of Origin HU Currency USD Enclosure IP64 IEC 529 OPTIC FIBER ° 1 MM-IP65 IEC 529 OPTIC FIBER ° 2 MM,PBT EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 15.84 Gross Volume per Pack Metric 259.57 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.1700 lb Gross Weight per Pack Metric 76.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8541498000 Height 8.0000 in Height [Metric] 8.0000 cm Item Group 22481 Length 3.5000 in Length [Metric] 3.5000 cm Lens PMMA Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=873308&lang=en-us Operating Temperature -10-55 A°C Output 1 NO OR 1 NC PROGRAMMABLE,PNP,DISCRETE,SOLID STATE Returnable Y Size 10 MM,40 MM,65 MM in Standard IP64 OPTIC FIBER ? Sub Brand OSISENSE Type APPLICATION ASSEMBLY,FIBER DESIGN,PHOTO-ELECTRIC SENSOR UNSPSC 39121528 UPC 11 78590160467 UPC 12 785901604679 Vibration +/-0.5 MM 10-55 HZ)IEC 60068-2-6-7 GN 10-55 HZ)IEC 60068-2-6,30 GN 11 MS) IEC 60068-2-27 Voltage Rating 12...24 V DC REVERSE POLARITY PROTECTION Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 8.2000 in Width [Metric] 8.2000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Telemecanique Sensors Manufacturer Telemecanique Sensors Sensing Beam RED APPLICATION ASSEMBLY INSTABILITY 1 LED RED)-OUTPUT STATE 1 LED YELLOW)
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | XUDA1PSML2 |
| Application | APPLICATION ASSEMBLY |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | XUDA1PSML2 |
| Connection | Cable |
| Country of Origin | HU |
| Currency | USD |
| Enclosure | IP64 IEC 529 OPTIC FIBER ° 1 MM-IP65 IEC 529 OPTIC FIBER ° 2 MM,PBT |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 15.84 |
| Gross Volume per Pack Metric | 259.57 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 76.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8541498000 |
| Height | 8.0000 in |
| Height [Metric] | 8.0000 cm |
| Item Group | 22481 |
| Length | 3.5000 in |
| Length [Metric] | 3.5000 cm |
| Lens | PMMA |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=873308&lang=en-us |
| Operating Temperature | -10-55 A°C |
| Output | 1 NO OR 1 NC PROGRAMMABLE,PNP,DISCRETE,SOLID STATE |
| Returnable | Y |
| Size | 10 MM,40 MM,65 MM in |
| Standard | IP64 OPTIC FIBER ? |
| Sub Brand | OSISENSE |
| Type | APPLICATION ASSEMBLY,FIBER DESIGN,PHOTO-ELECTRIC SENSOR |
| UNSPSC | 39121528 |
| UPC 11 | 78590160467 |
| UPC 12 | 785901604679 |
| Vibration | +/-0.5 MM 10-55 HZ)IEC 60068-2-6-7 GN 10-55 HZ)IEC 60068-2-6,30 GN 11 MS) IEC 60068-2-27 |
| Voltage Rating | 12...24 V DC REVERSE POLARITY PROTECTION |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 8.2000 in |
| Width [Metric] | 8.2000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Telemecanique Sensors |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Sensing Beam | RED |
| APPLICATION ASSEMBLY |
| INSTABILITY 1 LED RED)-OUTPUT STATE 1 LED YELLOW) |