StarrettĀ® 445MAZ-150RL Mechanical Depth Micrometer, 0 - 150 mm, Graduation 0.01 mm, Satin Chrome
SKUPDW~12322624
MFGR #445MAZ-150RL
StarrettĀ® Depth Micrometer, Mechanical, Series: 445M, 0 - 150 mm, +/-0.0025 mm Mic Head, +/-0.005 mm Rods Accuracy, Graduations: 0.01 mm, 0.01 mm Resolution, Ratchet Thimble, Satin Chrome
Catalog Number 445MAZ-150RL Country of Origin US Gross Weight Per Pack 1.6000 lb Resolution 0.01 mm Series 445M Thimble Type Ratchet Type Mechanical UNSPSC 41111601 UPC 11 04965952213 Stock Status NONSTOCK Brand StarrettĀ® Manufacturer L.S. Starrett Finish Satin Chrome Graduations 0.01 mm Measuring Range 0 to 150 mm The depths of holes, slots, shoulders and projections can be measured with these fine tools 3 in (75 mm) base and 5/32 in (4 mm) diameter measuring rods Combination ratchet and speeder for uniform pressure and quicker adjustment Ring-type knurled lock nut for quick and sure locking Satin chrome reading surface is glare free and resists rust
- Substitute Products
| Catalog Number | 445MAZ-150RL |
| Country of Origin | US |
| Gross Weight Per Pack | 1.6000 lb |
| Resolution | 0.01 mm |
| Series | 445M |
| Thimble Type | Ratchet |
| Type | Mechanical |
| UNSPSC | 41111601 |
| UPC 11 | 04965952213 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | StarrettĀ® |
| Manufacturer | L.S. Starrett |
| Finish | Satin Chrome |
| Graduations | 0.01 mm |
| Measuring Range | 0 to 150 mm |
| The depths of holes, slots, shoulders and projections can be measured with these fine tools |
| 3 in (75 mm) base and 5/32 in (4 mm) diameter measuring rods |