or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric METSEION92030, 90 to 480 VAC, 50 to 60 Hz
Square D™
Schneider Electric METSEION92030, 90 to 480 VAC, 50 to 60 Hz
SKUPDW~13599103
MFGR #METSEION92030
$/ea
Schneider Electric METSEION92030, 90 to 480 VAC, 50 to 60 Hz Frequency, 0.1S, 0.5S, 0.1 Accuracy, 6.30 in H x 6.30 in W x 5.33 in D Dimensions
Schneider Electric METSEION92030, 90 to 480 VAC, 50 to 60 Hz Frequency, 0.1S, 0.5S, 0.1 Accuracy, 6.30 in H x 6.30 in W x 5.33 in D Dimensions
Alternate Catalog Number METSEION92030 Application For both supply and demand side applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number METSEION92030 Country of Origin CA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 1852.80 Gross Volume per Pack Metric 30361.83 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0232 lb Gross Weight per Pack Metric 2.50 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9028300000 Height 26.5000 in Height [Metric] 30.0000 cm Length 36.0000 in Length [Metric] 41.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=468434884&lang=en-us Returnable Y Substitute Product Catalog Number PSA101115 UNSPSC 83101808 Width 26.3000 in Width [Metric] 30.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric For both supply and demand side applications Restore power efficiently while keeping people safe and processes operational Ensure safe power recovery while switching utility feeds Avoid downtime by understanding root causes of acute or chronic power events, and prevent future occurrences Increase lifetime of equipment, mitigating effects of poor power quality Save money by reducing energy spend. Use actionable data to optimize operations, avoid peak demand or power factor penalties or errors in utility bills Demand current I1, I2, I3, I4, I5Peak demand currentsDemand power P, Q, SPeak demand power PM, QM, SMCalculated active and reactive energy (+/- W.h, +/- VAR.h) metering type EN 50160 compliance checkingIEEE 519 harmonic limitIEC 61000-4-30 class A compliance reportingIEEE 519 compliance reporting waveform capture total demand distortion total harmonic distortion up to the 63rd harmonic up to the 127th harmonic with software disturbance direction detection dip, swell and transient half cycle data acquisition transient detection (20 s) power quality analysis Voltage sags and swellsCurrent sags and swellsVoltageCurrentFrequencyActive and reactive power totalApparent power totalActive and reactive power per phaseApparent power per phasePower factor totalPower factor per phaseActive and reactive energyApparent energyHarmonic distorsion (I THD & U THD) type of measurement 100 ms 6 cycles at 60 Hz 120 V AC typical400 ms 24 cycles at 60 Hz 240 V AC typical1200 ms 72 cycles at 60 Hz 480 V AC typical ride-through time 1024 samples/cycle sampling rate 1024 samples/cycle sampling rate 01 to 20 A measurement current Voltage (impedance 5 MOhm)5 external CT 0.3 mOhm) input type 57 to 400 V AC 42 to 69 Hz between phase and neutral100 to 690 V AC 42 to 69 Hz between phases measurement voltage 20 to 450 Hz frequency measurement range 8 digital 30 V AC/60 V DC number of inputs Voltage +/- 0.1 %Current +/- 0.1 % measurement accuracy 4 digital2 form C relay number of outputs Modbus RTU 2400 to 115200 bps - 2-wireION 2400 to 115200 bps - 2-wireDNP3 2400 to 115200 bps - 2-wireModbus TCP 10/100 Mbit/sION TCP 10/100 Mbit/sDNP3 TCP 10/100 Mbit/sIEC 61850Ethernet Modbus TCP/IP daisy chain at 10/100 Mbit/sDHCPDNSDLMS communication port protocol 2 RS485 removable screw terminal block communication port support
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | METSEION92030 |
| Application | For both supply and demand side applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | METSEION92030 |
| Country of Origin | CA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 1852.80 |
| Gross Volume per Pack Metric | 30361.83 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0232 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.50 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9028300000 |
| Height | 26.5000 in |
| Height [Metric] | 30.0000 cm |
| Length | 36.0000 in |
| Length [Metric] | 41.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=468434884&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Substitute Product Catalog Number | PSA101115 |
| UNSPSC | 83101808 |
| Width | 26.3000 in |
| Width [Metric] | 30.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| For both supply and demand side applications |
| Restore power efficiently while keeping people safe and processes operational |
| Ensure safe power recovery while switching utility feeds |
| Avoid downtime by understanding root causes of acute or chronic power events, and prevent future occurrences |
| Increase lifetime of equipment, mitigating effects of poor power quality |
| Save money by reducing energy spend. Use actionable data to optimize operations, avoid peak demand or power factor penalties or errors in utility bills |
| Demand current I1, I2, I3, I4, I5Peak demand currentsDemand power P, Q, SPeak demand power PM, QM, SMCalculated active and reactive energy (+/- W.h, +/- VAR.h) metering type |
| EN 50160 compliance checkingIEEE 519 harmonic limitIEC 61000-4-30 class A compliance reportingIEEE 519 compliance reporting waveform capture total demand distortion total harmonic distortion up to the 63rd harmonic up to the 127th harmonic with software disturbance direction detection dip, swell and transient half cycle data acquisition transient detection (20 s) power quality analysis |
| Voltage sags and swellsCurrent sags and swellsVoltageCurrentFrequencyActive and reactive power totalApparent power totalActive and reactive power per phaseApparent power per phasePower factor totalPower factor per phaseActive and reactive energyApparent energyHarmonic distorsion (I THD & U THD) type of measurement |
| 100 ms 6 cycles at 60 Hz 120 V AC typical400 ms 24 cycles at 60 Hz 240 V AC typical1200 ms 72 cycles at 60 Hz 480 V AC typical ride-through time |
| 1024 samples/cycle sampling rate |
| 1024 samples/cycle sampling rate |
| 01 to 20 A measurement current |
| Voltage (impedance 5 MOhm)5 external CT 0.3 mOhm) input type |
| 57 to 400 V AC 42 to 69 Hz between phase and neutral100 to 690 V AC 42 to 69 Hz between phases measurement voltage |
| 20 to 450 Hz frequency measurement range |
| 8 digital 30 V AC/60 V DC number of inputs |
| Voltage +/- 0.1 %Current +/- 0.1 % measurement accuracy |
| 4 digital2 form C relay number of outputs |
| Modbus RTU 2400 to 115200 bps - 2-wireION 2400 to 115200 bps - 2-wireDNP3 2400 to 115200 bps - 2-wireModbus TCP 10/100 Mbit/sION TCP 10/100 Mbit/sDNP3 TCP 10/100 Mbit/sIEC 61850Ethernet Modbus TCP/IP daisy chain at 10/100 Mbit/sDHCPDNSDLMS communication port protocol |
| 2 RS485 removable screw terminal block communication port support |