or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RE17LAMW Modular Timing Relay With Solid State Output, 0.1 sec to 100 hr Setting, 24 to 240 VAC/VDC, SPDT Contact, 1 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RE17LAMW Modular Timing Relay With Solid State Output, 0.1 sec to 100 hr Setting, 24 to 240 VAC/VDC, SPDT Contact, 1 Poles
SKU1207705
MFGR #RE17LAMW
$/ea
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Modular Timing Relay, Operation Mode: On-Delay, 24 to 240 VAC/VDC, 0.7 A, 1 Pole, SPDT Contact Form, 0.1 sec to 100 hr Time Setting, LED Display, Screw Electrical Connections, IP20/IP40/IP50 Enclosure, -20 to 60 deg F, DIN Rail Mounting, 17.5 mm W x 90 mm H Dimensions
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Modular Timing Relay, Operation Mode: On-Delay, 24 to 240 VAC/VDC, 0.7 A, 1 Pole, SPDT Contact Form, 0.1 sec to 100 hr Time Setting, LED Display, Screw Electrical Connections, IP20/IP40/IP50 Enclosure, -20 to 60 deg F, DIN Rail Mounting, 17.5 mm W x 90 mm H Dimensions
Alternate Catalog Number RE17LAMW ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number RE17LAMW Contact Rating 0.7 A Country of Origin ID Currency USD EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50...60 Hz +/- 5 % Gross Volume Per Pack 13.68 Gross Volume per Pack Metric 224.17 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.7000 lb Gross Weight per Pack Metric 70.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490065 Height 2.6000 in Height [Metric] 2.6000 cm Initiation SELECTOR SWITCH FRONT PANEL Item Group 22370 Length 9.5000 in Length [Metric] 9.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=180422199&lang=en-us Mounting Any position in relation to normal vertical mounting plane;35 mm DIN rail conforming to EN/IEC 60715 Operating Temperature -20-60 A°C Returnable Y Standard CE Timing Range 1...10 s;10...100 h;6...60 s;0.1...1 s;1...10 min;6...60 min;1...10 h Type Solid state;Single function relay UNSPSC 39121523 Width 7.8000 in Width [Metric] 7.8000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric IP20 (TERMINAL BLOCK) CONFORMING TO IEC 60529-IP40 (HOUSING) CONFORMING TO IEC 60529-IP50 (FRONT PANEL) CONFORMING TO IEC 60529
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RE17LAMW |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | RE17LAMW |
| Contact Rating | 0.7 A |
| Country of Origin | ID |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50...60 Hz +/- 5 % |
| Gross Volume Per Pack | 13.68 |
| Gross Volume per Pack Metric | 224.17 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.7000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 70.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490065 |
| Height | 2.6000 in |
| Height [Metric] | 2.6000 cm |
| Initiation | SELECTOR SWITCH FRONT PANEL |
| Item Group | 22370 |
| Length | 9.5000 in |
| Length [Metric] | 9.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=180422199&lang=en-us |
| Mounting | Any position in relation to normal vertical mounting plane;35 mm DIN rail conforming to EN/IEC 60715 |
| Operating Temperature | -20-60 A°C |
| Returnable | Y |
| Standard | CE |
| Timing Range | 1...10 s;10...100 h;6...60 s;0.1...1 s;1...10 min;6...60 min;1...10 h |
| Type | Solid state;Single function relay |
| UNSPSC | 39121523 |
| Width | 7.8000 in |
| Width [Metric] | 7.8000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| IP20 (TERMINAL BLOCK) CONFORMING TO IEC 60529-IP40 (HOUSING) CONFORMING TO IEC 60529-IP50 (FRONT PANEL) CONFORMING TO IEC 60529 |