or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric 33681, 100/130 VDC/VAC
Square D™
Schneider Electric 33681, 100/130 VDC/VAC
SKUPDW~13591640
MFGR #33681
$/ea
Schneider Electric 33681, 100/130 VDC/VAC, External Mounting
Schneider Electric 33681, 100/130 VDC/VAC, External Mounting
Alternate Catalog Number 33681 Application Control ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 33681 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 1.9200 lb Gross Weight per Pack Metric 192.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490075 Height 8.5000 in Height [Metric] 8.5000 cm Length 9.0000 in Length [Metric] 9.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=14801220&lang=en-us Mounting External mounting Returnable N Type Time delay relay UNSPSC 39121601 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 8.0000 in Width [Metric] 8.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Control Available in 1, 2, 3, and 4-pole unit mount construction; and 1, 2, and 3-pole I-Line construction Economical fixed thermal magnetic trip units from 15-125A up to 600Y/347 Vac and 250 Vdc Interrupting ratings include D-18 kA, G-35 kA, and J-65 kA at 480 Vac; D-10 kA, G-20 kA, and J-50 kA Vdc Unit mount construction includes integrated DIN rail and traditional back pan mounting capability Best in class I-Line mounting for Square D panelboard and switchboard applications A wide range of field-installable accessories for more flexibility and less inventory Modular, easy to install, terminal options include patented EverLink lugs with or without integrated control wire terminals, mechanical lugs, compression lugs, power distribution connectors, and busbar connectors Broad offering of operating mechanisms designed to be used as the main panel disconnect for control panel applications 2-3 pole automatic molded case switches available at 125A up to 600 Vac delta 200 ms impulse duration 200 ms impulse duration 0.5 to 3 s time delay range 0.35 to 7 Un open 0.85 Un close threshold tripping voltage 4.5 VA supply holding power 200 VA supply inrush power 0.5 s1 s1.5 s3 s response time With pvc free
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 33681 |
| Application | Control |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 33681 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 1.9200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 192.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490075 |
| Height | 8.5000 in |
| Height [Metric] | 8.5000 cm |
| Length | 9.0000 in |
| Length [Metric] | 9.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=14801220&lang=en-us |
| Mounting | External mounting |
| Returnable | N |
| Type | Time delay relay |
| UNSPSC | 39121601 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 8.0000 in |
| Width [Metric] | 8.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Control |
| Available in 1, 2, 3, and 4-pole unit mount construction; and 1, 2, and 3-pole I-Line construction |
| Economical fixed thermal magnetic trip units from 15-125A up to 600Y/347 Vac and 250 Vdc |
| Interrupting ratings include D-18 kA, G-35 kA, and J-65 kA at 480 Vac; D-10 kA, G-20 kA, and J-50 kA Vdc |
| Unit mount construction includes integrated DIN rail and traditional back pan mounting capability |
| Best in class I-Line mounting for Square D panelboard and switchboard applications |
| A wide range of field-installable accessories for more flexibility and less inventory |
| Modular, easy to install, terminal options include patented EverLink lugs with or without integrated control wire terminals, mechanical lugs, compression lugs, power distribution connectors, and busbar connectors |
| Broad offering of operating mechanisms designed to be used as the main panel disconnect for control panel applications |
| 2-3 pole automatic molded case switches available at 125A up to 600 Vac delta |
| 200 ms impulse duration |
| 200 ms impulse duration |
| 0.5 to 3 s time delay range |
| 0.35 to 7 Un open 0.85 Un close threshold tripping voltage |
| 4.5 VA supply holding power |
| 200 VA supply inrush power |
| 0.5 s1 s1.5 s3 s response time |
| With pvc free |