or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Harmony™ XK XDPA5050C4 1-Direction Joystick Controller, 2CO Contact, 2 Positions
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Harmony™ XK XDPA5050C4 1-Direction Joystick Controller, 2CO Contact, 2 Positions
SKU1396014
MFGR #XDPA5050C4
$/ea
Schneider Electric Harmony™ XK Joystick Controller, 1-Direction, 2CO Contact Configuration, 2 Positions, 1000000 Cycles Operating Cycles, Bezel/Housing: Plastic, 48 mm Size, IP65 Enclosure, Environmental Conditions: -40 to 60 deg C Operating Air
Schneider Electric Harmony™ XK Joystick Controller, 1-Direction, 2CO Contact Configuration, 2 Positions, 1000000 Cycles Operating Cycles, Bezel/Housing: Plastic, 48 mm Size, IP65 Enclosure, Environmental Conditions: -40 to 60 deg C Operating Air
Alternate Catalog Number XDPA5050C4 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number XDPA5050C4 Country of Origin MX Currency USD Enclosure Type IP65 Environmental Conditions -40 to 60 deg C Operating Air EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 4.5359 lb Gross Weight per Pack Metric 453.59 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536509065 Height 16.7000 in Height [Metric] 16.7000 cm Item Group 22476 Length 6.5000 in Length [Metric] 6.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=55954072&lang=en-us Operating Cycles 1000000 Operating Temperature -40-60 A°C Operator 2 positions;1 direction Returnable N Size 48 Standard EN/IEC 60947-5-1-EN/IEC 60947-5-5-EN/IEC 60947-1-EN/IEC 60947-5-4-JIS C 4520-CSA C22.2 NO 14-UL 508,IP65 Sub Brand XDP Type 1-Direction UNSPSC 39122227 UPC 11 78590176995 UPC 12 785901769958 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 5.2000 in Width [Metric] 5.2000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Contact Configuration 2CO Number of Positions 2 IP65
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | XDPA5050C4 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | XDPA5050C4 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | IP65 |
| Environmental Conditions | -40 to 60 deg C Operating Air |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 4.5359 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 453.59 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509065 |
| Height | 16.7000 in |
| Height [Metric] | 16.7000 cm |
| Item Group | 22476 |
| Length | 6.5000 in |
| Length [Metric] | 6.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=55954072&lang=en-us |
| Operating Cycles | 1000000 |
| Operating Temperature | -40-60 A°C |
| Operator | 2 positions;1 direction |
| Returnable | N |
| Size | 48 |
| Standard | EN/IEC 60947-5-1-EN/IEC 60947-5-5-EN/IEC 60947-1-EN/IEC 60947-5-4-JIS C 4520-CSA C22.2 NO 14-UL 508,IP65 |
| Sub Brand | XDP |
| Type | 1-Direction |
| UNSPSC | 39122227 |
| UPC 11 | 78590176995 |
| UPC 12 | 785901769958 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 5.2000 in |
| Width [Metric] | 5.2000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Contact Configuration | 2CO |
| Number of Positions | 2 |
| IP65 |